W których daniach najlepiej sprawdzi się kalarepa? Prezentujemy 2 niezapomniane przepisy
REKLAMA
Kalarepę zwykle jemy w postaci surowej, ponieważ jest chrupiąca i soczysta. Co więcej, to warzywo jest prawdziwą skarbnicą minerałów i witamin. Jak wykorzystać kalarepę w kulinariach? Mamy dwa świetne pomysły na potrawy z kalarepą.
Kalarepę docenia wielu smakoszy. Nie dość, że jest zdrowa, smaczna, odświeżająca, to stanowi też doskonałą niskokaloryczną przekąskę pomiędzy posiłkami. Jeżeli pokroimy ją w słupki i podamy z chrupkim chlebem, cząstkami papryki oraz pastą hummus, wówczas mamy odżywczą i smakowitą kolację. Co w takim razie możemy przyrządzić z kalarepy? Prezentujemy 2 ciekawe receptury.
Kalarepa duszona z koperkiem
Składniki:
1 cebula
2 duże kalarepy
pół szklanki wody
pęczek koperku
olej rzepakowy
sól
1 łyżka mąki,
pieprz
REKLAMA
Wykonanie:
Obierz kalarepę i pokrój ją w większą kostkę. Posiekaną cebulę wsyp do garnka i podsmaż na oleju do chwili, aż będzie złocista. Posiekaj też koperek. Dodaj go do cebuli i wrzuć rozdrobnioną kalarepę. Wlej pół szklanki wody, przemieszaj i przykryj. Potrawa powinna się dusić kwadrans. Gdy kalarepka zmięknie, dodaj łyżkę mąki rozprowadzonej w niewielkiej ilości wody, potem dopraw pieprzem i solą, a na końcu zamieszaj. Serwuj danie na gorąco.
Kalarepa nadziewana mielonym mięsem
Składniki (na 4 porcje):
2 łyżki bułki tartej
300 g mielonego mięsa z indyka
oliwa
2 ząbki czosnku
4 większe kalarepy
100 g żółtego sera w kawałku
sól
1 łyżka cząbru
1 cebula
1 łyżka tymianku
pieprz
Wykonanie:
Obierz 4 kalarepy, we wszystkich wytnij górny daszek i wydobądź z nich miąższ. Pozostaw ścianki (kaliber ok. pół cm). Górną odciętą część odłóż. Wszystkie kalarepy wewnątrz posól. Wydobyty miąższ zetrzyj na tarce albo drobno pokrój, po czym wrzuć go do miski. Wrzuć do niego posiekaną cebulę, indycze mięso, bułkę tartą i zmiażdżony czosnek. Całość wymieszaj ręką, potem dodaj pieprz, tymianek, sól i cząber, potem połącz. W każdej kalarepce umieść farsz i przykryj je wcześniej odłożoną górną częścią. Przy użyciu pędzelka, posmaruj wierzch oliwą i przełóż do naczynia żaroodpornego (także posmaruj go oliwą). Przykryj naczynie i włóż do piekarnika.
REKLAMA
Przez 25-30 minut piecz kalarepy w temperaturze 180°C. Na 5 minut przed wyjęciem z pieca, zdejmij górne części z każdej kalarepki, posyp je startym serem. Gotowe kalarepy serwuj z ziemniakami lub z ryżem.