W moim karpiu nie ma ości i nie czuć mułu, bo przyrządzam go w ten sposób

smażenie karpia na patelni
fot. screen Youtube / Menu Dorotki

Któż nie przepada za smażonym karpiem. Dzięki łatwym kulinarnym sztuczkom nie będzie czuć w nim posmaku mułu, a żadna ość nie utrudni degustacji. Metody, które przedstawiamy, nie są skomplikowane, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Koniecznie je przećwicz, aby podczas kolacji wigilijnej wszyscy zachwycali się przyrządzoną przez ciebie rybą.

REKLAMA

Smażony karp nigdy nie smakował lepiej

Niektórzy decydują się na moczenie oczyszczonej ryby w mleku, aby mięso było wyjątkowo delikatne i miękkie. Nabiał ma też pomóc zneutralizować niepożądany aromat i posmak. Zabieg ten nie jest jednak kluczem do kulinarnego sukcesu. Złotym środkiem są poniższe sposoby. Mulisty zapach i ości przejdą do historii.

Używanie mleka wcale nie jest konieczne, o ile prawidłowo przygotujesz rybę jeszcze przed obróbką cieplną. Zapomnij o kąpieli mlecznej i filet dokładnie oczyść. Pamiętaj, aby ze starannością usunąć z niego cały śluz. Następnie wystarczy w mięsie zrobić nacięcia, natrzeć rybę solą i zanurzyć ją w soku cytrynowym. Wszystkie te czynności sprawią, że karp z patelni będzie delikatny, przepyszny i nie będzie w nim ości. W ten sam sposób świąteczną rybę przyrządzała moja mama, gdy byłam dzieckiem. Cała rodzina jadła potrawę ze smakiem.

Przepis na idealnego smażonego karpia

Składniki:
1 duży filet z karpia ze skórą
15 g soli
2 średnie cytryny
30 g bułki tartej
20 g mąki pszennej
40 g masła klarowanego do smażenia

REKLAMA

Opis przygotowania:
Usuń łuski ze skóry ryby, jeśli są. Pozbądź się też śluzu, uprzednio dokładnie płucząc filet pod bieżącą wodą. To zmniejszy szanse, że karp będzie miał mulisty posmak.

Obróć mięso skórą do dołu i natnij filet dość obficie i niemal do samej skóry. Dzięki temu ości zostaną sprawniej rozdrobnione, a podczas smażenia wytopią się. Rybę podziel na mniejsze porcje i przełóż do naczynia, dokładnie natrzyj mięso solą.

Z cytryn wyciśnij sok i zalej nim karpia, następnie okryj go folią spożywczą, tak by do środka nie docierało powietrze. Wstaw do chłodziarki na pół godziny, a później rybę solidnie odsącz.

Kawałki ryby panieruj w bułce tartej połączonej z mąką pszenną, starannie dociskając mięso – wówczas panierka nie odpadnie. Smaż na rozgrzanym tłuszczu, układając rybę skórą do dołu. Po upływie 5 minut obróć filety i smaż jeszcze 2 minuty. Karpia wyłóż na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru masła. Smacznego.

REKLAMA

Sprawdź też przepis na karpia w galarecie z warzywami.

Podziel się: