W Polsce powstanie „ukraiński legion”. Będzie walczył z Rosją

W Polsce powstanie ukraiński legion
Unknown author
Creative Commons Attribution 4.0

W jednym zapisów umowy o bezpieczeństwie podpisanej dzisiaj pomiędzy Polską a Ukrainą znalazła się – po naszej stronie – deklaracja utworzenia „ukraińskiego legionu”. Miałaby być to szkolona w Polsce formacja wojskowa złożona z ochotników pochodzenia ukraińskiego, którzy następnie mieliby wesprzeć swoich rodaków w walce z Rosją na wschodzie Ukrainy.

REKLAMA

W poniedziałek, 8 lipca, prezydent Wołodymyr Zełeński przyjechał do Warszawy, gdzie odbył spotkania m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Pomiędzy szefem państwa ukraińskiego i prezesem rady ministrów doszło do podpisania bilateralnej umowy polsko-ukraińskiej w dziedzinie bezpieczeństwa.

Jak donosi RMF FM – umowa dotyczy m.in. ochrony infrastruktury krytycznej, obrony cywilnej, działalności wywiadowczej, cyberbezpieczeństwa oraz przeciwdziałania dezinformacji rosyjskiej. W dokumencie znalazło się także porozumienie, które pozwala polskiej obronie przeciwlotniczej na strącanie rosyjskich rakiet, które lecą w stronę naszego kraju.

REKLAMA

W Polsce powstanie ukraiński legion. Ochotnicza formacja wesprze ukraińskie wojsko w walce z Rosją.

W Umowie znalazł się także zapis o utworzeniu w Polsce ukraińskiego legionu.

„Będzie to nowa formacja złożona z ochotników, która na wzór ukraińsko-polsko-litewskiej brygady mogłaby umożliwić obywatelom Ukrainy, znajdującym się na terenie Polski, wzięcie udziału w obronie Ukrainy”

– wyjaśnił ukraiński prezydent.

Dodał, że „legion ukraiński przeszedłby szkolenie w Polsce, zostałby wyposażony i uzbrojony”.

REKLAMA

„Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się wstąpić do legionu, będzie mógł podpisać kontrakt z siłami zbrojnymi Ukrainy”

– zapowiedział Zełeński podczas wizyty w Warszawie.

Komentując podpisanie umowy prezydent Ukrainy nazwał ją „doniosłym i ambitnym porozumieniem, które w ogromnej mierze pomoże nam chronić życie naszych obywateli i przeciwdziałać rosyjskiemu złu”.

Wołodymyr Zełeński przebywa w Polsce niejako przejazdem – w drodze na szczyt NATO w Waszyngtonie. Szczyt odbędzie się w dniach 9-11 lipca. Z datą tą zbiega się 75. rocznica powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Udostępnij: