W Polsce wzrasta ilość osób niewierzących

Z badań CBOS dotyczących religijności Polaków w ciągu ostatnich 20 lat wynika, że w naszym kraju systematycznie wzrasta procent osób niewierzących.

Według CBOS w ostatnich latach zauważalne jest stałe zmniejszanie się osób, które identyfikują się jako głęboko wierzące. „Do roku 2005 utrzymywał się on na poziomie 96 proc., a od dziesięciu lat bardzo powoli, ale systematycznie spada. W roku 2020 jest najniższy, odkąd monitorujemy tę kwestię, i wynosi 91 proc.”, stwierdza ośrodek w raporcie.

Czytaj także:  Piotr Duda: Niedziela handlowa 6 grudnia to bardzo zły pomysł
 

CBOS podkreśla, że odsetek osób głęboko wierzących od 2011 roku jest stabilny i wynosi 8 proc. Równocześnie zwiększa się ilość osób, które zaliczają się do raczej lub całkowicie niewierzących. O ile w 2007 roku wynosił on 4 proc., to obecnie jest to już dwa razy więcej. Zmniejsza się również procent osób odbywających regularne praktyki religijne. W latach 1997–2007 wynosił on 57 proc. lub 58 proc. Od 2018 roku jest to już 47 proc.

Czytaj także:  Dziwisz: Wszyscy chcą wmówić, że jest to moja wina

Jak informuje CBOS, znacznie zwiększył się odsetek osób niepraktykujących. Do 2009 roku wynosił on 9 proc. lub 10 proc. Teraz jest to już 15 proc.

   

NIE PRZEGAP NAJLEPSZYCH WIADOMOŚCI! → OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS