Samodzielna uprawa pomidorów ma wiele zalet. A owoce zerwane prosto z krzaczka są warte wszystkiego i w porównaniu ze sklepowymi, są bardziej pachnące, smaczniejsze i zdrowsze, bo nie zawierają szkodliwej chemii. Uprawa krzaczków pomidorów nie należy do najtrudniejszych, lecz warto przyswoić sobie kilka złotych zasad, plony z pewnością będą obfitsze.
Nadchodzi termin wysadzenia pomidorowych krzaczków z doniczek do gruntu. One prędko się rozwijają, a owoce są okazałe, ale trzeba im dostarczyć pokarmu w formie odżywek, które najlepiej zaopatrzą młode sadzonki w niezbędne mikroelementy, dzięki którym możliwy będzie dalszy wzrost pomidorów. Źródłem m.in. potasu i azotu jest kompost z pokrzywy. Sprzyja on wzrostowi krzaczków, przyspiesza kwitnienie i wpływa na liczebność plonów.
W pokrzywie znajduje się również tytan. Ten pierwiastek sprawia, że liście bardziej nasycają się chlorofilem, a wtedy zielony fragment sadzonki rozrasta się z przyspieszeniem. To jeszcze nie wszystko. Gnojówka z pokrzyw to źródło składników, które pomagają roślinie lepiej walczyć z chorobami. Jak stworzyć ekologiczny nawóz z pokrzyw do pomidorów? Postępuj wg poniższego schematu.
Główny surowiec, czyli pokrzywy zerwij jeszcze zanim zakwitną. Roślinę starannie pokrój i zalej wodą. Na 1 kg ziela przeznacz 10 l wody (odstana z kranu albo woda opadowa).
Zieloną miks okryj gazą i odłóż na kilka tygodni do fermentacji, od czasu do czasu zamieszaj zawartość. Gdy proces rozkładu spowolni, a szumowina z wierzchu zejdzie, nawóz nadaje się do użycia. Po raz I zaaplikuj go pomidorom po upływie ok. 3 tygodni od chwili wysadzenia krzaczków do ziemi w szklarni czy ogrodzie. Ważne, by wcześniej rozrzedzić kompost (proporcje z wodą to 1:10).
Wlewaj go pod poszczególne sadzonki i rozprowadzaj nieopodal korzeni. W postaci oprysku gnojówka też się sprawdzi – pomidory na gruncie pryskaj co 2 tygodnie.