W tych godzinach nie koś trawnika. Szybko go zniszczysz

koszenie trawy
fot. Pixabay

Każdy właściciel ogrodu marzy o tym, by jego trawnik zawsze prezentował się elegancko. Po gęstej i zieloniutkiej trawie aż chce się spacerować. Aby murawa zawsze była w dobrej kondycji, trzeba ją regularnie kosić. Wydaje się, że to najłatwiejsza czynność pod słońcem. Czyżby? Niestety, w letnich miesiącach łatwo o 1 błąd, który pogorszy stan trawnika.

REKLAMA

W przypadku trawnika nie ma chyba ważniejszego zabiegu pielęgnacyjnego niż koszenie trawy. Jest to proste zadanie, przynajmniej w teorii. A kiedy odpalać kosiarkę? Rano, po południu, a może wieczorem? Jeśli uważasz, że pora dnia nie ma żadnego znaczenia, grubo się myślisz. Akurat ma i to duże. Sprawdź, kiedy kosić murawę, by nie pogorszyć jej kondycji.

Chcąc zadbać o trawnik, warto wykonać co najmniej dwa kluczowe zabiegi np. wertykulację polegającą na nacinaniu darni. Wszystko robi się po to, by usunąć starą nawierzchnię i pobudzić źdźbła do rozwoju. Murawę można ożywić także za pomocą nawozu np. obornika. Oczywiście niezbędne jest jej podlewanie, zwłaszcza gdy panuje susza, a opadów jest niewiele. Wtedy trawę można zraszać co 2-3 dni.

REKLAMA

Regularnie łap za kosiarkę, a murawa będzie równa i lepiej zagęszczona

Wystrzegaj się jednak pewnego błędu, bo cały twój wysiłek włożony do tej pory w pielęgnację terenu obróci się wniwecz.

Co ile czasu kosić trawę?

Podczas wzmożonego rozwoju, czyli od kwietnia aż do sierpnia koś trawę co 7 dni. Od września zmniejsz częstotliwość. Wtedy raz na 14 dni chwyć za sprzęt do koszenia. Po raz pierwszy murawę wykoś w kwietniu i tak kontynuuj pracę do początku października.

Trawnik jest wrażliwy na negatywne oddziaływanie promieni słonecznych, przez które źdźbła żółkną i usychają. Dlatego warto wiedzieć, w jakich godzinach kosić murawę, szczególnie w miesiącach letnich.

REKLAMA

Okazuje się, że optymalną porą koszenia jest późne popołudnie (w godz. 16.00 – 19.00). Wtedy gleba jest chłodniejsza, źdźbła nie tracą elastyczności i wciąż pozostają suche. Gdy murawę będziesz kosić w innych godzinach niż powyższe, zielony teren w twoim ogrodzie straci na atrakcyjności. Źdźbła przycinaj o 1/3 wysokości. Po odstawieniu kosiarki darń należałoby też nawodnić (prędzej się odbuduje). Pamiętaj o tym, a doczekasz się skweru, jak z obrazka.