REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościWakacje nad wodą? IMGW bije na alarm! Nadciąga wakacyjny koszmar

Wakacje nad wodą? IMGW bije na alarm! Nadciąga wakacyjny koszmar

Sinice w wodzie. IMGW ostrzega przed upalną pogodą
fot. Pixabay

Lato to lato – powinno być ciepłe. Nie ma lepszego sposobu na zaoszczędzenie na urlopie w ciepłych krajach, jak możliwość… po prostu wyjścia z domu. Słoneczna pogoda dopisuje, ale niesie za sobą także wielkie zagrożenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed wakacyjnym kataklizmem – podaje „o2”.

REKLAMA

Kilka dni temu przekroczyliśmy prób wiosny – zaczęło się lato. Lada moment początek lipca, a więc na dobre rozpocznie się sezon wakacyjny. Polacy już pakują walizki i ruszają we wszystkie strony kraju na urlopy. Najlepsza na ochłodę w taki upał jest woda, więc nie brakuje takich, którzy wybierają się w okolice zbiorników wodnych. Pogoda temu sprzyja.

„Ostatnie słoneczne i bardzo ciepłe dni sprawiły, że temperatura wody w zbiornikach wodnych wyraźnie się podniosła. Na Zalewie Wiślanym w punkcie pomiarowym Tolkmicko w dniu 27.06.2022 temperatura wody przekroczyła 21 stopni Celsjusza i dalej rośnie na skutek operacji słonecznej i napływu ciepłego powietrza. Nieco chłodniejsza woda rzędu 17-20 stopni Celsjusza występuje wzdłuż większości polskim wybrzeżu Bałtyku. Początek sezonu urlopowego zapowiada się wyjątkowo zachęcająco do plażowania i kąpieli” – zauważa IMGW na Facebooku.

Są plusy i minusy. Upały sprzyjają zagrożeniom, czyhającym w wodzie…

Ciepła woda bezsprzecznie cieszy urlopowiczów, jednak to może być radość przedwczesna, gdyż ociepleniem zbiorników wodnych cieszą się nie tylko ludzie… „Takie warunki sprzyjają również zakwitu sinic (bakterii należących do jednych z najstarszych organizmów na ziemi) w jeziorach i wodach Morza Bałtyckiego będącego następstwem procesu eutrofizacji, czyli 'użyźniania’ zbiorników wodnych na skutek zwiększonego dopływu ładunków biogennych takich jak azot czy fosfor” – zaznacza IMGW.

„Zanieczyszczenie te pochodzą z wielkoobszarowych terenów rolniczych (spływ nadmiaru w/w substancji znajdujących się w nawozach sztucznych oraz naturalnych) jak i z nieoczyszczonych ścieków gospodarstw domowych” – wyjaśniono.

Sprawia to, że bakterie zyskują nadmiar pożywienia, co – jak zauważa IMGW – powoduje „zakwit”. Woda robi się mętna i zielona. W kontakcie ze skórą może powodować zmiany alergiczne. Napicie się wody z sinicami może powodować schorzenia żołądkowo-jelitowe.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA