Czasami w wężu ogrodowym, który służy nam już dość długo, mogą pojawiać się dziury, z których wycieka woda. Jednak to wcale nie oznacza, że trzeba go niezwłocznie wymieniać na nowy. Podpowiadamy, jak odrestaurować pęknięty wąż ogrodowy, aby już nie przeciekał.
Dlaczego w wężu ogrodowym powstają dziury?
Węże ogrodowe nie są najtrwalszymi narzędziami. Wiele osób, które zajmują się swoim ogródkiem, tak na dobrą sprawę zupełnie nie wiedzą, z jakiego powodu w ich wężach robią się dziury, z których wydostaje się ciecz. Niektórzy uważają, że jest to przede wszystkim sprawa uszkodzeń samonośnych – gdy np. wąż zetknie się z ostrym kamieniem. Niestety prawda jest trochę inna. Okazuje się, że tego typu usterki powstają znacznie łatwiej, niż może się wydawać. Zazwyczaj są efektem działania samej aury. O ile często trzymasz węża ogrodowego na słońcu albo np. przez całą zimę leżał na śniegu, to na pewno powstaną na nim szczeliny od zmasowanego działania temperatury, promieni słonecznych, wiatru i wilgoci.
Tak naprawisz pęknięty wąż ogrodowy
Najprościej będzie zakleić powstałe pęknięcie taśmą. Mimo że jest to błyskawiczny i ekonomiczny sposób, to ogólnie rzecz biorąc, wygląda to szpetnie. Zresztą zwykle jest mało efektywny, gdyż taśma pod wpływem wody potrafi się obluzować. Tym samym woda zaczyna znów wypływać przez powstałą dziurkę z reguły zaraz po „remoncie”.
Na szczęście istnieje metoda, która zdecydowanie lepiej się spisuje, chociaż jest trochę bardziej pracochłonna. Potrzebujesz tylko rurki CPVC 1/2″, nożyc, które nadają się do przecięcia rurki węża i kleju do zlepiania rurek z PVC. Na początku przytnij węża w obszarze, w którym jest otwór. Weź mały fragment rurki CPVC 1/2″ i nasmaruj ją klejem ze wszystkich stron. Wsadź urywek rurki do wnętrza węża z każdej z odciętych stron, w taki sposób by te zakończenia się zlepiły. Potem obłóż zespolenie np. kawałkiem taśmy i tyle. Zobaczysz, że ten sposób jest znacznie trwalszy i rewelacyjnie się sprawdza.
Czytaj też: Pomocny preparat WD-40. Nie uwierzysz, do czego się przyda