Weź to warzywo i przetrzyj brudny ruszt. Grill będzie lśnić czystością

grill
fot. Pixabay

Domowe sposoby na czyszczenie rusztu grilla są bardzo skuteczne, o ile skorzystasz z nich zaraz po grillowaniu. Przypalone resztki usuniesz za pomocą szorstkiej gąbki namoczonej w wodzie z dodatkiem octu. Przekonaj się, jakie to proste!

REKLAMA

Produkty przygotowywane na przypalonym i pełnym zbrudzeń ruszcie są nieapetyczne i niezdrowe. Aby efektywnie domyć ruszt, za porządki zabierz się zaraz po tym, jak wygaśnie. Grill może być ciepły, ale nie gorący. Rusztu nie zalewaj wodą, ponieważ zacznie szybciej rdzewieć, przez co skróci się jego żywotność.

Mycie stalowego grilla octem
Po zdemontowaniu rusztu grilla wyszoruj go twardą szczotką. Przyrządź preparat z octu, ciepłej wody i niewielkiej ilości płynu do naczyń – przecieraj ruszt szorstką stroną gąbki do mycia naczyń. Miękką stronę gąbki namocz w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń i zacznij przemywać brzegi misy grilla.

Mycie grilla sodą oczyszczoną
Brudną kratkę grillową możesz wyszorować pastą zrobioną z sody i odrobiny wody. Tłuste plamy przecieraj szmatką lub gąbką.

REKLAMA

Mycie grilla cebulą
Świeże plamy z tłuszczu możesz zetrzeć przy pomocy cebuli. Pocieraj połówką tego warzywa kratkę grilla, a potem usuń pozostałości zabrudzeń ręcznikiem papierowym.

Mycie grilla folią aluminiową
Kawałek folii zwiń w kulę i pocieraj nią kratkę od grilla. To sposób na łatwe pozbycie się nieczystości z rusztu.
Pełen zabrudzeń ruszt możesz też odnowić w… piekarniku. Na dnie sporej blachy równomiernie rozmieść folię aluminiową i połóż na niej ruszt, a potem porządnie posyp go solą. Włóż blachę z rusztem do dobrze rozgrzanego pieca i wyciągnij, gdy sól stanie się brązowa. Później przetrzyj ruszt ściereczką.

REKLAMA

Mycie grilla elektrycznego
Tego typu grille dzielą się na takie, w których ruszt do czyszczenia wyjmuje się bez problemu oraz na takie, których nie da się szybko rozkręcić. Jeśli masz ten drugi rodzaj grilla, to nie myj go zbyt mocno nawilżoną ściereczką, bo ciężko będzie potem dosuszyć sprzęt. Grille elektryczne zwykle zawierają nieprzywierające powłoki z teflonu. Mimo to zawsze po grillowaniu trzeba je czyścić, ścierając pozostałości tłuszczu czy mięsa. Dużo łatwiej czyści się ciepły ruszt, zanim resztki tłuszczu na dobre zastygną. Grilla elektrycznego na ogół wystarczy domyć miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Należy uważać, by nie zostawić rys na teflonie. Czyszczenie urządzenia można wykonać przy pomocy gąbki (nie używać szorstkiej strony) i ciepłej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Można też sięgnąć po specjalne mleczko do mycia teflonu.

REKLAMA

Mycie grilla gazowego
Najpierw odłącz zasilanie gazu. Rozłóż grilla na mniejsze elementy. Stary przypalony brud usuń przy pomocy szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. Jeżeli nie możesz wyjąć rusztu, to zanieczyszczenia wyciągnij za pomocą odkurzacza. Szyny zabezpieczające palniki umyj gąbką namoczoną w wodzie z niewielką ilością płynu do naczyń. Wyjmij także ociekacz, który znajduje się pod palnikami i domyj go gąbką (jej szorstką stroną) z dodatkiem np. sody czy płynu do mycia naczyń. Czysty grill gazowy podłącz, dopiero gdy całkowicie wyschnie.



Czytaj też: Ta mała rzecz doskonale czyści zamsz. Każdy ma ją na biurku

Podziel się: