„Z okazji wyjątkowego jubileuszu – Pana 100 Urodzin – proszę przyjąć moje pozdrowienia oraz wyrazy głębokiego szacunku. Oby kolejne lata były szczęśliwe i radosne. Należy Pan do pokolenia głęboko doświadczonego w dziejach Polski, które stawało przed różnymi wyzwaniami”, napisał 15 stycznia premier Mateusz Morawiecki w liście do sędziego Józefa Wieczorka. Tyle tylko, że były sędzia Sądu Wojewódzkiego w Warszawie zmarł w 1996 roku. Syn Wieczorka odpisał premierowi, że jego ojciec „byłby zdruzgotany prowadzoną dziś nagonką na sędziów i tym, jak PiS niszczy fundamenty państwa prawa”. Sprawę ujawnił portal OKO.press.

Sędzia Józef Wieczorek w czasach pierwszej „Solidarności” został prezesem Sądu Wojewódzkiego w Warszawie. W 1984 roku ze względu na niepoddawanie się naciskom władzy komunistycznej został usunięty ze stanowiska. Zastąpił go Romuald Soroko, którego prawą ręką został sędzia Andrzej Kryże.

Kryże, który w PRL skazywał działaczy antykomunistycznych, w tym także Bronisława Komorowskiego, był w latach 2005–2007 wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Premierowi na list odpowiedział syn sędziego Andrzej Wieczorek. Stwierdził w nim między innymi, że jego nieżyjący ojciec „byłby zdruzgotany prowadzoną dziś nagonką na sędziów” i tym, jak PiS „niszczy fundamenty państwa prawa”.

„To, że określenie Bartłomieja Sienkiewicza »państwo polskie istnieje teoretycznie« zamanifestowało swoją aktualność po prawie pięciu latach rządów PiS-u akurat w związku z 100. rocznicą urodzin mojego Ojca – wydaje mi się być chichotem historii”, podkreślił.

Andrzej Wieczorek odniósł się również do wspierania przez PiS sędziów i prokuratorów, którzy w PRL i w stanie wojennym skazywali członków podziemia solidarnościowego. „Kariera pana prokuratora Stanisława Piotrowicza w państwie rządzonym przez Pana formację jawi się jako nieprzypadkowa – jest po prostu logicznym następstwem jego dyspozycyjności dla władz PRL, bo gwarantuje i Wam jego pełne oddanie”, napisał do szefa rządu Andrzej Wieczorek.

https://www.facebook.com/ela.elle.35/posts/779880819186925

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat