Wiosną rozsyp na trawie. Szkodniki, mchy i chwasty znikną co do jednego

trawnik
fot. screen Youtube / Silver Cymbal

Dodawanie pewnych składników do trawnika jest tak samo ważne, jak jego koszenie. Bez wapna trawnik nie będzie mógł w pełni przyswajać substancji odżywczych obecnych w ziemi, a także tych dostarczanych przez nawozy. Sprawdź, jak wapnować trawnik.

REKLAMA

Dlaczego wapnowanie trawy jest ważne?

Wapno powstaje ze zmielonej skały wapiennej, która jest źródłem węglanu magnezu i wapnia. Dodane do gleby zwiększa jej odczyn pH, a w rezultacie ziemia jest bardziej zasadowa, a mniej kwaśna. Warto pamiętać, że środek ten nie jest zamiennikiem nawozu (mimo że zawiera wapń i magnez). Kluczową funkcją wapna jest modyfikacja pH gleby i zbalansowanie jej kwasowości, co może polepszyć dostępność minerałów dla roślin.

Kiedy trawnik potrzebuje wapna?

Wapno jest konieczne, gdy niskie pH ziemi ogranicza dostępność substancji odżywczych. Przeważająca część traw toleruje pH gleby wynoszący 5,8-7,2.

REKLAMA

Skąd wiedzieć, że trawnik potrzebuje wapnowania?

W przypadku zbyt kwaśnej gleby, trawy toczą ze sobą walkę o substancje odżywcze, a na ich miejscu zaczynają rozwijać się rośliny preferujące kwaśne podłoże np. mchy. Pozostałe oznaki alarmowe to zwiększenie się liczby chwastów, a także częstsze występowanie szkodników i chorób. Mnóstwo chwastów lubi kwaśną glebę, a niskie pH ziemi może osłabiać moc działania niektórych środków chwastobójczych.

Jak wapnować trawnik?

Najpierw zmierz odczyn pH gleby, którą chcesz wapnować – zrób to przy pomocy kwasomierza. Oceń pH gleby. Jeśli wynosi nie więcej niż 6 jednostek, to powinieneś przeprowadzić wapnowanie. Użyj do tego celu sklepowego nawozu wapniowego do trawników (nadaje się także wapno magnezowe, które dodatkowo zaopatrzy glebę w magnez).

REKLAMA

Ogólny zabieg najlepiej wykonać na początku wiosny (przed wegetacją) lub dopiero na jesień. Wtedy „nawóz” bez problemu ustabilizuje pH gleby jeszcze zanim nastąpi wzrost trawy. Do wapniowania na ogół można kupić artykuły na bazie wapna dolomitowego (zawiera 30% tlenku wapna) lub kredy nawozowej (50% tlenku wapna).

Jeśli jednak chcesz użyć czegoś innego – i w dodatku ekonomicznego – po prostu weź popiół z kominka! Popiół z drewna z sukcesem zastąpi specyfiki ze sklepu i okaże się równie skuteczny. Od dawna stosuje się go do usuwania mchu z trawnika. Oprócz wapna zawiera także magnez, fosfor, potas i mikroelementy. Na 100 metrów kwadratowych trawnika przeznacz około 1 kg popiołu. Odpad rozprowadzaj przy pomocy rozsiewacza lub ręcznie, na całym terenie. Na koniec nawożony obszar zwilż lekkim strumieniem wody. To wszystko!

REKLAMA



Czytaj też: Wiosną wykonaj ten zabieg. Krzew borówki amerykańskiej wyda obfite plony

Podziel się: