Kwiaty cebulowe, takie jak krokusy, hiacynty czy irysy zwykle pojawiają się w naszych ogrodach wczesną wiosną. Jeśli jednak temperatura w środku zimy będzie im sprzyjać, wtedy pojawią się nawet w styczniu lub lutym. Ich obecność o tak wczesnej porze, to dla większości osób duże zaskoczenie, ale nie ma powodu do radości. Pogoda może się jeszcze radykalnie zmienić, a kraj opanuje chłód. Szanse, że rośliny cebulowe wyjdą z tego o własnych siłach, są niestety minimalne, dlatego trzeba im pomóc. Jakie kroki podjąć, by uchronić kwiaty przed mrozem? Sprawdź!
Przy sprzyjającej pogodzie możemy zaobserwować w ogrodzie przedziwne zjawisko – kiełkujące krokusy, tulipany czy inne typowo wiosenne kwiaty. Jeśli je dostrzeżemy, powinniśmy zerknąć na zewnętrzny termometr. Jeśli temperatura wynosi około 0 st. C., nie trzeba nic robić. Problem zaczyna się, wtedy gdy temperatura spada poniżej -5 st. C. Jeśli w porę nie zareagujesz, kwiaty obumrą. Nad lekkimi przymrozkami, które występują np. w marcu, są w stanie same zapanować. Niestety większych mrozów występujących w styczniu czy lutym mogą już nie przezwyciężyć.
Jeśli prognozy pogody nie są optymistyczne na najbliższe dni i tygodnie, musisz działać. Pomyśl o okryciu cebulek. W sklepach są dostępne specjalne izolacje, które dobrze radzą sobie z zabezpieczaniem sadzonek przed ekstremalnymi mrozami. Jednak nie trzeba koniecznie stosować gotowych materiałów. Równie dobrze sprawdzą się naturalne odpadki, które możesz mieć na swojej działce, na przykład kora lub gałązki iglaków, rozdrobniona słoma lub kompost. Sprawdzi się też falista tektura (gdy zawilgotnieje, wymień ją na suchą), agrowłóknina lub wiadro/donica. Cebulek nie należy wykopywać. Warto je przykryć dostępnym materiałem, zwłaszcza na noc.
Prawidłowe terminy kwitnięcia kwiatów cebulowych:
▫︎ przełom lutego i marca: przebiśniegi,
▫︎ marzec: irysy, krokusy, przylaszczki,
▫︎ marzec lub kwiecień: sasanki,
▫︎ kwiecień: tulipany, narcyzy, hiacynty.
Czytaj też: Posmaruj tym karton. Prosta, ale skuteczna pułapka na mole spożywcze