Wirtualne biuro – co to jest? Zastosowanie i zalety e-biura

Coraz więcej firm jest nakierowanych na działalność głównie w Internecie. Szkopuł polega jednak na tym, że każda legalnie działająca firma powinna mieć realny, stacjonarny adres, nawet ta stricte internetowa.

Co to jest wirtualne biuro?

Co w przypadku, gdy ktoś chce zarejestrować działalność gospodarczą, koncentrującą się głównie na działaniach zdalnych? Nie każdy chce podać do tego celu adres domowy i jest to jak najbardziej zrozumiałe. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem będzie biuro wirtualne.

Wirtualne biuro to usługa świadczona przez firmy dysponujące przestrzenią biurową. Dotyczy ona wynajęcia miejsca prowadzenia działalności – najczęściej chodzi o sam adres(na który dana firma może zarejestrować swoją działalność) i skrzynkę pocztową do korespondencji.

Przykładowy opis pakietów usług, jak i cennik w jednym z warszawskich e-biur, dostępny jest na stronie https://biznescentrum.com/.

Dla kogo jest wirtualne biuro i jakie są jego zalety?

Wirtualne biura będą idealne dla osób, które nie potrzebują biura, czy innego rodzaju stacjonarnego miejsca pracy, a po prostu adresu który umożliwi im rejestrację firmy. Często są to freelancerzy(np. twórcy stron internetowych, copywriterzy i inni), agencje marketingowe, małe firmy świadczące usługi typu taxi, firmy rekrutacyjne czy zagraniczne spółki które chcą otworzyć oddział w danym kraju czy mieście.

Za wynajem e-biura przemawia ogrom zalet. Przede wszystkim fakt, że firma zarejestrowana jest pod prestiżowym, znanym adresem dodatkowo podnosi jej wiarygodność w oczach klientów.

Kolejnym atutem jest koszt wynajmu – o wiele niższy niż w przypadku wynajęcia standardowego biura. Ceny wynajmu e-biura wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od miasta, jak i pakietu usług na który zdecydował się najemca. Przykładowe pakiety usług można sprawdzić na stronie https://biznescentrum.com/.

Ogromną zaletą jest fakt, że wiele firm zajmujących się wynajmem wirtualnych biur świadczy dodatkowe usługi – można w nich skorzystać z usług z zakresu księgowości, jak również sekretariatu(odbieranie i przekazywanie korespondencji czy odbieranie połączeń telefonicznych z indywidualnie przyznanego numeru telefonu stacjonarnego).

wirtualne biuro

Co ważne, koszt wynajmu takiego biura i innych związanych z nim wydatków można w całości wliczyć w koszt uzyskania przychodów, co obniży naliczony podatek dochodowy.

Kolejnym atutem jest fakt, że wynajmując e-biuro nie musisz zaprzątać sobie głowy kupnem mebli czy urządzeń biurowych. Jeżeli zechcesz pojawić się w nim faktycznie, wszystko będzie już na miejscu. Jedna uwaga – wynajmując wirtualne biuro zyskujesz dostęp do osobnego pomieszczenia biurowego, bądź do biurka w przestrzeni co-workingowej. Jeżeli zechcesz się tam fizycznie pojawić może być wymagana rezerwacja, bo zapewne nie jesteś jedyną osobą która korzysta z usług e-biura.

Mnogość zalet i konkurencyjne ceny sprawiły, że wirtualne biura i związane z nimi usługi cieszą się rosnącym powodzeniem wśród freelancerów i firm oferujących usługi internetowe.

Podziel się: