Ministerstwo oświaty we Włoszech zdecydowało się na przeprowadzenie niecodziennego eksperymentu edukacyjnego. Uczniowie będą się uczyć, jak rozpoznawać fake newsy, czyli fałszywe informacje, oraz teorie spiskowe, którymi jest zalany Internet.
Specjalny projekt, który ma przygotować młodzież do umiejętnego selekcjonowania informacji, powstał we współpracy z największymi kompaniami cyfrowymi, w tym z Facebookiem.
Oprócz obowiązkowej cotygodniowej lekcji religii, włoscy uczniowie otrzymają spis reguł, które miałyby stanowić współczesny cyfrowy Dekalog. Jego główne przykazanie głosi: „Nie udostępniaj niesprawdzonej informacji”.
Pozostałe zasady, dzięki którym młodzi Włosi będą mogli sprawnie poruszać się w sieci i w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, to: „Nie będziesz powielać niezweryfikowanych informacji”, „Będziesz dopytywał o źródło i podstawę każdej wiadomości”, „Będziesz pamiętał, że Internet i social media mogą zawierać zmanipulowane treści”.
Program zacznie obowiązywać we włoskich szkołach od końca października i zostanie wprowadzony w ośmiu tysiącach placówek.
Laura Boldrini, przewodnicząca Izby Deputowanych odpowiadająca za projekt wraz z ministerstwem edukacji, podkreśla, że fałszywe informacje dostarczane przez Internet „sączą krople trucizny w codzienną dietę internetową”. – Kończymy zainfekowani, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Chodzi o to, by dać tej młodzieży możliwość bronienia się przed kłamstwami – powiedziała polityk.