Pszenica
Pixabay.com

Kryzys żywnościowy wywołany wojną na Ukrainie może trwać latami bez interwencji, powiedział szef Światowej Organizacji Handlu. Kraje afrykańskie mogą szczególnie mocno ucierpieć z powodu niedoborów pszenicy i nawozów, powiedział dyrektor generalny WTO Ngozi Okonjo-Iweala.

Miliony ton zboża leżą w magazynach i ukraińskich portach, których z powodu wojny nie można wyeksportować. Ukraina jest głównym światowym eksporterem pszenicy, stanowiącym 9% światowego rynku. Stanowi również ogromną 42% część światowego rynku oleju słonecznikowego i 16% światowej kukurydzy.

Z powodu korka spowodowanego rosyjską blokadą portów Morza Czarnego oraz rosyjskich i ukraińskich kopalń na wybrzeżu, od 20 do 25 milionów ton pszenicy utknęło na Ukrainie, podczas gdy światowe ceny zboża gwałtownie rosną. Okonjo-Iweala powiedziała, że ​​ceny pszenicy wzrosły o 59% w porównaniu z ubiegłym rokiem, olej słonecznikowy o 30%, a kukurydza o 23%.

ONZ przewodzi wysiłkom zmierzającym do ustanowienia „korytarza zbożowego” z eskortą marynarki tureckiej dla tankowców opuszczających Odessę i inne ukraińskie porty. Ale rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Ukraina musi usunąć miny ze swoich portów Morza Czarnego.

Tymczasem Ukraina powiedziała, że ​​potrzebuje „skutecznych gwarancji bezpieczeństwa”, zanim będzie mogła rozpocząć wysyłkę, wyrażając obawy, że Moskwa mogłaby wykorzystać potencjalny korytarz do ataku na Odessę z morza.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę