REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościWojsko zmienia oznaczenia! Zniknie lotnicza "szachownica"?

Wojsko zmienia oznaczenia! Zniknie lotnicza „szachownica”?

Tradycyjne szachownice po nowelizacji ustawy. Będą mniej widoczne
fot. S.C. Air National Guard | Domena Publiczna

W projekcie nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP jest mowa o trzech głównych zmianach w oznaczeniach polskiej armii. Zmiany dotyczą m.in. szachownicy o niskiej widoczności (malowanych na samolotach wojskowych), powrót proporcja Marynarki Wojennej z 1937 roku oraz umieszczanie orderu Virtutti Militari na sztandarach.

REKLAMA

MON przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP, który wprowadza kilka istotnych zmian w tej materii.

Jak donosi „Rzeczpospolita” – zmiany dotyczą przede wszystkim art. 22 obecnej ustawy. Do artykułu w obecnej formie zostaną dodane dwa ustępy, które uzasadnią prawnie stosowanie tzw. „szachownicy lotniczej w wersji o niskiej widoczności„, gdy jest to ”uzasadnione wymogami bezpieczeństwa lub warunkami prowadzenia działań operacyjnych”.

Oznacza to, że z części maszyn wykorzystywanych np. w misjach bojowych zniknie tradycyjna, biało-czerwona szachownica. Pozostaną natomiast odcienie kolorów czerwonego i białego. W wariancie „o niskiej widoczności” szachownica ma przyjmować kolor powierzchni, na którą naniesiony jest znak. Kolor biały natomiast zostanie zastąpiony odpowiednio jaśniejszym odcieniem tego tła, aby stanowić kontrast. Jeśli maszyna jest szara mowa o różnych odcieniach szarości.

REKLAMA

Zmiana ma na celu „zapewnienie lepszego maskowania wojskowych statków powietrznych wskazanym jest wprowadzenie nowego oznakowania zapobiegającego ich wcześniejszemu wykryciu przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu ich przynależności państwowej” – brzmi fragment uzasadnienia, przytoczony przez „Rz”.

Nowelizacja ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP. Nowa „szachownica” i proporzec Marynarki  

Zmiany dotyczą także proporca Marynarki Wojennej, które szczegółowo opisano w omawianej nowelizacji ustawy.

„Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Pośrodku płata jest umieszczony krzyż kawalerski. Jego ramiona położone na białym pasie są koloru czerwonego, a ramiona położone na pasie czerwonym – białego. Pośrodku krzyża, w kręgu czerwonym, umieszczony jest wizerunek ręki z mieczem. Ręka jest koloru cielistego, a miecz koloru srebrnego z żółtą rękojeścią. Ramię ręki ubrane jest w niebieski rękaw z żółtym przybraniem. Stosunek wysokości krzyża do szerokości płata wynosi 4:5.”

REKLAMA

Wzór ten był już stosowany w czasie II wojny światowej, na mocy Dekretu Prezydenta RP z 1937 r., a także po wojnie w latach 1959-1993 – przypomina „Rzeczpospolita.

Zmienia się także art. 17 ust. 2, przez co możliwe będzie umieszczanie na sztandarach szarfy z orderu Virtutti Militari.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA