Wydaje ci się, że nie ma nic łatwiejszego niż sadzenie ogórków? Mylisz się, bo i tutaj można się wyłożyć. Sadząc je prawidłowo, doczekasz się bogatych plonów. Prawidłowo, czyli z uwzględnieniem nawozu, który trafi podczas sadzenia do dołka pod młodą roślinę. Dowiedz się, jaki produkt najlepiej odżywi warzywa. Dzięki niemu możesz liczyć na udany sezon ogórkowy.
Sadzenie ogórków do gruntu powinno odbywać się dopiero w drugiej połowie maja, a czasami nawet w pierwszych dniach czerwca. Podobnego zdania są specjaliści, którzy zaznaczają, że wtedy szanse na zniszczenie roślin przez przymrozki są minimalne. Ogórki bardzo lubią ciepło i najlepiej prosperują w temperaturze przekraczającej 15°C.
Odpowiednie sadzenie ogórków – na co zwrócić uwagę?
Jeśli ogórki, które zasiałeś w rozsadę, przyjęły się w domu i kiełkują, przenieś je do ziemi w ogrodzie (w II połowie maja, o ile pozwala na to aura). Najlepiej przepuszczalnej i żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe.
Sadź każdego delikwenta, wykopując pod nim 2-centymetrowe dołki w glebie. Dodatkowo możesz wrzucić do środka nawóz lub kompost. Ewentualnie sięgnij po mocno rozdrobniony węgiel. W ten sposób jeszcze bardziej użyźnisz grunt, a jarzyny będą dorodne, zdrowe i jędrne. Ponadto nie będzie czuć w nich gorzkiego posmaku.
Jakie rzeczy warto umieścić we wgłębieniach w czasie sadzenia ogórków?
Oto kilka ekologicznych pomysłów:
Naturalny nawóz ciągle będzie uwalniać do gleby mikroelementy i zabezpieczy sadzonki przed patogenami.
Resztki ogrodowe czy kuchenne świetnie sprawdzą się do ogórków. Taki naturalny kompost połącz z ziemią w dziurach przed sadzeniem roślin.
Zmielony węgiel drzewny osłoni rośliny przed szkodnikami i chorobami pleśniowymi. Połącz go z glebą w dołkach.
Kuchenne resztki to przede wszystkim odpadki, które zazwyczaj oddzielasz od pokarmów i wyrzucasz do śmietnika. Najpowszechniejsze obierzyny z ziemniaków czy łupiny cebuli zawierają sporo wapnia, potasu i fosforu, czyli kompleks, który zawsze się przydaje podczas intensywnego rozwoju roślin.
Skoszona trawa to także znakomita i zupełnie darmowa odżywka do ogórków. Potnij ją, wymieszaj i czekaj, aż będzie się rozkładać. Wtedy wydzieli dobroczynne substancje pokarmowe, za które podziękują ci młode ogórki. Do trawy dołącz także koniczynę czy mniszka, bo dają podobny efekt.
Czytaj też: Środek za 1 zł pokona ćmę bukszpanową. Posyp roślinę, larwy zlecą hurtem