Ogórki potrafią nam czasami spłatać psikusa. Wydaje nam się, że wszystko zrobiliśmy, jak trzeba, ale po otwarciu słoika okazuje się, że warzywa są rozmiękłe lub puste w środku. Wtedy szukamy przyczyn tego problemu i finalnie okazuje się, że winowajcą jest zły przepis. Aby uniknąć sytuacji z nieudanym przetworem, zawsze inspiruj się sprawdzoną recepturą przekazywaną od pokoleń. Specjalnie dla ciebie zamieściliśmy ją w serwisie, abyś mógł z niej skorzystać i ukisić aromatyczne, sprężyste i chrupiące ogórki.
Sekret tego przetworu tkwi w specjalnych dodatkach
Dawniej dodawano do ogórków liście porzeczki i wiśni. Dzięki temu warzywa nabierały niesamowitej chrupkości i były smaczniejsze. Dziś wiele osób pomija ten dodatek, a szkoda. Wiśnia zapobiega rozmiękaniu ogórków i neutralizuje obecną w nich gorączkę. Dodatkowo chroni kiszonkę przed szybkim zepsuciem.
Z kolei porzeczka sprawia, że warzywa przyjemnie chrupią i pachną. Zatem wrzucenie do słoja obu rodzajów liści jest rewelacyjnym pomysłem. Sprawdź poniższy przepis i ciesz się smakiem domowych małosolnych lub kiszeniaków.
Kiszone ogórki z liśćmi porzeczek i wiśni. Jak je przyrządzić?
Składniki:
1 litr wody
1,5 łyżeczki soli
1 kg ogórków gruntowych
2 spore kawałki chrzanu + liście chrzanu
2 duże kopry z baldachimami
1 gałązka czerwonej porzeczki
3 liście młodych liści wiśni
5 ząbków czosnku
Przygotowanie:
Słoik o pojemności 2 litrów wyparzyć i osuszyć. Opłukać ogórki, a na spód naczynia wrzucić część liść porzeczki i wiśni oraz chrzan. Położyć liście chrzanu i ząbki czosnku. Ściśle umieszczać ogórki – słoik ma być nimi dobrze wypełniony.
Pomiędzy sztuki wkładać koper, liście, ząbki czosnku i chrzan. Wierzch przetworu przykryć liśćmi wiśni, chrzanu i porzeczki. Dołożyć także koper.
Na solankę: do 1 litra ciepłej wody wsypać sól, a potem roztwór przelać do słoika – powinien zakryć wszystkie znajdujące się w nim składniki. Naczynie należy zakręcić i odłożyć na 2 doby. Po tym czasie powstaną ogórki małosolne. Na kiszone trzeba będzie zaczekać tydzień.