Wszy – koszmar każdego rodzica. 3 skuteczne sposoby na pozbycie się problemu

Wszy - koszmar każdego rodzica. 3 skuteczne sposoby na pozbycie się problemu

Problem wszy dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ważne jest, aby wszawicy nie bagatelizować. Może bowiem prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego, jak tylko zauważy się obecność wszy na głowie, koniecznie należy jak najszybciej podjąć działania w celu ich pozbycia się. Można do tego celu wykorzystać dostępne na rynku preparaty, bądź któryś z domowych sposobów. Jakie są 3 najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się wszy?

Szampon przeciw wszom

W aptekach dostępne są różne preparaty przeciw wszom, w tym szampony. Wyróżnić można trzy główne rodzaje takich szamponów. Po pierwsze, są to chemiczne szampony na wszy. W ich składzie znajdują się m.in. takie składniki jak benzoesan benzylu, czy permentryna. Dużą skuteczność wykazują zwłaszcza te produkty, które w swoim składzie zawierają ten drugi składnik. Warto jednak wspomnieć, że tego typu szampony stosowane są coraz rzadziej. Dużo większą popularnością ciszy się bowiem druga grupa szamponów na wszy, czyli szampony silikonowe. W ich składzie znajduje się m.in. dimetikon i cyklometikon. Dobrym wyborem będzie na pewno szampon silikonowy z olejami mineralnymi. Co ważne, taki preparat jest skuteczny zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Jeśli zaś chodzi o trzecią grupę szamponów, to są to ziołowe szampony na wszy. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalne składniki, czyli wyciągi z roślin zielnych. Stosowanie szamponu na wszy to bez wątpienia skuteczny sposób na to, aby się ich pozbyć. Warto jednak poznać jeszcze kilka domowych sposobów.

wszy

Olejki eteryczne na wszy

Dużą skuteczność w eliminowaniu wszy wykazują przede wszystkim olejki eteryczne z drzewa herbacianego, a także olejek anyżowy, jaśminowy czy eukaliptusowy. Wskazane olejki wykazują właściwości owadobójcze. Poza tym wszy nie znoszą ich zapachu. Aby wyeliminować problem wszy, wystarczy zmieszać zaledwie kilka kropel olejku z łyżką oliwy z oliwek, a następnie wetrzeć tak przygotowaną mieszankę we włosy i w skórę głowy. Olejek z oliwą z oliwek należy pozostawić na głowie na czas ok. 30 minut. Po tym czasie wystarczy dokładnie zmyć mieszankę i wyczesać z włosów martwe wszy. Dobrym rozwiązaniem jest również dodanie kilku kropel olejku do szamponu. Wśród różnych olejków eterycznych dużą skuteczność w usuwaniu wszy wykazuje zwłaszcza olejek kokosowy. Jego działanie polega na tym, że odcina wszom dopływ tlenu. Poza tym wykazuje właściwości pielęgnacyjne. Z tego też powodu to dobry wybór w przypadku tych osób, które borykają się nie tylko problemem wszy, ale również z innymi problemami z włosami.

wszy

Napary na wszy

W pozbyciu się wszy bardzo pomocne są także różnego rodzaju napary. Mowa tu przede wszystkim o naparze z liści eukaliptusa oraz naparze z liści rozmarynu. Jeśli jednak chodzi o napar z liści eukaliptusa, to zaznaczyć trzeba, że powinien być on stosowany jedynie jako wsparcie innych sposobów na usuwanie wszy. Można go choćby stosować wraz z szamponem. Wynika to z tego, że liście eukaliptusa nie usuwają gnid. Sam napar można zakupić jako gotowy produkt lub przygotować samodzielnie. Podobnie jest w przypadku naparu z liści rozmarynu. Najlepiej, aby był stosowany wraz z olejkiem eterycznym, zwłaszcza z olejkiem anyżowym, herbacianym lub eukaliptusowym.

Niezależnie od tego, czy stosuje się szampon na wszy, olejek, czy napar, nie można zapomnieć o regularnym wyczesywaniu włosów. Najlepiej, aby robić to nad białą kartą. W ten sposób pasożyty będą widoczne i będzie można je bez problemu wyrzucić.

Podziel się: