Konfederacja już nie trzecią siłą. Wyprzedziła ją Trzecia Droga
fot. Silar
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Wraz z nowym sondażem nastąpiły wielkie zmiany! Wakacyjne badania opinii publicznej wskazywały, że trzecią siłą w nowym parlamencie będzie bez wątpienia Konfederacja. Szansę prawicowej koalicji dawało wówczas nawet 15 proc. wyborców. Wraz z nowym sondażem się to zmieniło! Według najnowszego badania trzecią siłą ma być już nie Konfederacja, a Trzecia Droga. To jednak nie wszystko – sondaż ustawia Konfederatów na samym końcu zestawienia partii, które prawdopodobnie znajdą się w nowym Sejmie.

Według najnowszego sondażu IBRIS dla „Wydarzeń” Polsatu zwycięzcą wyborów parlamentarnych zostałoby Prawo i Sprawiedliwość. PiS (Zjednoczona Prawica) mogłoby liczyć na głosy 32,6 proc. (+0,2 pkt. proc. w stosunku do ostatniego badania IBRIS) wyborców, gwarantując sobie pierwsze miejsce. Na drugiej lokacie znalazłaby się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,6 proc. (-4 pkt. proc.). W odróżnieniu od serii ostatnich sondaży zarówno IBRIS, jak i innych pracowni, na pozycji trzeciej siły nie znalazła się Konfederacja. W najnowszym badaniu na ostatnim pudle podium staje Trzecia Droga z wynikiem 10,6 proc. (+1,6 pkt. proc.).

Najnowszy sondaż IBRIS. Konfederacja traci poparcie i ustępuje z pozycji trzeciej siły

Konfederacji zabrakło poparcia nawet na czwartą lokatę. Te miejsce zajęła Nowa Lewica, która przez ostatnie miesiące szorowała na granicy progu wyborczego. Tym razem Lewicy zaufało aż 9,9 proc. wyborców (+2,2 pkt. proc.). Konfederacja znalazła się dopiero na piątym, ostatnim miejscu. Poparcie koalicji Nowej Nadziei, Narodowców i partii Grzegorza Brauna wyraźnie spada. Przed miesiącem na Konfederację chciało zagłosować 11,8 proc. wyborców. W najnowszym badaniu IBRIS Konfederacja może liczyć już tylko na 9,5 proc. poparcia (-2,3 pkt. proc.).

W zestawieniu IBRIS znaleźli się jeszcze Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 1,5 proc. Partia w badaniu pracowni debiutowała. Próg wyborczy dla zwykłych komitetów wyborczych wynosi w Polsce 5 proc., toteż Bezpartyjni Samorządowcy nie weszliby do Sejmu.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę udział w nich zadeklarowało 58,6 proc. wyborców – w tym 53 proc. „zdecydowanie tak”, a 5,6 proc. „raczej tak”. 4,8 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy uda się do urn.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę