
Lato jest okresem, w którym działkowicze mają pełne ręce roboty. W warzywnikach, szklarniach czy ogrodach jest sporo pracy związanej pielęgnacją roślin. Papryka jest dość wymagająca i trzeba ją często doglądać. Poza tym warto wspomóc ją naturalną odżywką z lodówki. Będzie po niej owocować podwójnie.
Jak długo owocuje papryka?
Papryka owocuje od połowy lipca (jeśli rośnie w tunelu foliowym) albo dopiero w sierpniu (gdy rośnie pod gołym niebem), ale dużo zależy od odmiany. Dojrzałe owoce warto regularnie zbierać. Niektóre gatunki papryki, przy optymalnej pielęgnacji mogą plonować nawet do późnej jesieni.
W lipcu i sierpniu papryka energicznie rośnie i rodzi owoce. Dlatego warto otoczyć ją szczególną troską. Jakie działania podjąć?
Podlewanie przede wszystkim
Papryka bez wody długo nie wytrzyma. Podłoże, na którym rośnie, musi być lekko mokre, ale nie zupełnie przemoczone. Nadmiar wody nie służy żadnej roślinie, w tym papryce (jej korzenie zaczynają gnić). Podczas podlewania unikaj skrapiania liści. Dodatkowo wyrywaj z jej otoczenia wszelkie chwasty.
Zachętą dla papryki, by ta bujnej kwitła i owocowała, jest nawóz. Dobrze, żeby był naturalny i bogaty w mikro i makroskładniki.
Mleko pod krzaki papryki
Mleko jest źródłem białka, wapnia, potasu i fosforu. Ten bogaty skład zabezpiecza paprykę przed wieloma chorobami, między innymi groźną zgnilizną wierzchołkową, która może zupełnie wykończyć roślinę. Specjaliści zaznaczają, że mleko trzeba rozwodnić (1:1) i podlewać krzaczki raz na 2-3 tygodnie. Należy unikać skrapiania liści tym roztworem.
Jakie mleko wybrać?
Chude, tzn. odtłuszczone bądź o niskiej zawartości tłuszczu. Wysokoprocentowe mleko nie jest zalecane, ponieważ może przyczynić się do namnażania drobnoustrojów w gruncie.
Czytaj też: Żaden kleszcz się nie uchowa, gdy postawisz to w swoim ogródku