Sondaż wewnętrzny PiS-u. Partia rządząca bliska większości
fot. Silar / Mateusz Włodarczyk | CC BY-SA 4.0

Wydawało się, że poparcie Prawa i Sprawiedliwości wpadło w trend spadkowy i już nawet 800 plus nie sprawi, że notowania partii rządzącej zaczną odbijać się ku górze. Do tej pory PiS utrzymywał jedynie nieznaczną przewagę nad Platformą Obywatelską, która stale zajmuje drugą lokatę. Przewaga ta wynosiła od 5 do maksymalnie 7 pkt. proc. Ostatni sondaż przełamuję tę tendencję. Notowania PiS znów zmierzają na północ.

Jarosław Kaczyńskie w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” opowiedział o wynikach wewnętrznych badań, zleconych przez jego partię. „Prowadzimy w sondażach, ale mamy również świadomość, że nic teraz nie jest przesądzone. Wedle naszych wewnętrznych badań – tych ostatnich, które znam, bo najnowsze są właściwie opracowywane – mamy poparcie minimalnie powyżej 40 proc.” – ocenił prezes PiS. Dodał, że jego ugrupowanie potrzebuje ok. 44 proc. poparcia aby kontynuować samodzielne rządy w Polsce.

Wyniki te nie zostały upublicznione – aż do momentu, kiedy do wewnętrznego sondażu dotarli dziennikarze „Interii”.

Interia ujawnia wewnętrzny sondaż PiS-u! Partia Kaczyńskiego blisko samodzielnej większości, Hołownia i Kamysz na dnie

Według sondażu, zamówionego przez Prawo i Sprawiedliwość, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na aż 42,1 proc. poparcia. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, na którą głosować chce 30,3 proc. respondentów.

Większym zaskoczeniem od poparcia PiS może być w tym badaniu pozycja Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL), która znalazła się na ostatnim miejscu w sondażu. Sojusz Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza wszedłby do Sejmu z wynikiem 7,4 proc. Nie Trzecią Drogą, a trzecią siłą – według badania – wciąż jest Konfederacja, na którą głos oddałoby 9 proc. badanych. Na przedostatnim miejscu znalazła się Lewica z 7,7 proc. poparcia.

Jak zwraca uwagę „Super Express” – zupełnie inne wyniki wskazuje sondaż, zlecony przez ich portal. W tym badaniu wyniki nie zmieniają się zbytnio w stosunku do ostatnich badań. W sondażu na zlecenie „SE” z 30-31 maja, przeprowadzonego na grupie 1006 dorosłych Polaków, PiS ma 32,29 proc. poparcia, KO 27,72 proc. poparcia, Trzecia Droga 13,96 proc. poparcia, Lewica 11,51 proc. poparcia a Konfederacja 9,78 proc. poparcia.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!