Zadbany ogród to duma właściciela. Niestety, idealny efekt mogą łatwo popsuć szkodniki, takie jak krety czy nornice. Na tym nie koniec. W pobliże ludzkich siedzib może sprowadzić się łasica. Co to za zwierzę, jakie szkody wyrządza na naszej posesji i jak z nim walczyć? Sprawdź!
Łasice to małe ssaki z rodziny łasicowatych. Wiele osób myli je z kunami. Wyglądają niewinnie, ale mogą narobić niezłego bałaganu w naszych ogrodach. Są drapieżne i żarłoczne. Chcą znaleźć pokarm, a wtedy często niszczą rośliny, które spotkają na swojej drodze. Żywią się myszami i w ciągu dnia jeden osobnik może zjeść ich trzy lub więcej. Zwierzęta te coraz częściej osiedlają się na terenach miejskich.
Z jednej strony nie chcemy by ssaki zamieszkały na naszej działce, bo zależy nam na ochronie roślin, ale swoją drogą chcielibyśmy wyeliminować myszy z otoczenia.
Po czym poznać, że łasica grasuje w ogrodzie?
Łasica to zwierzę o dwóch obliczach. Mimo iż zmniejsza populację szkodników, tzn. myszy, to sama też nim jest. Jej obecność w ogrodzie poznasz po roślinach, które zaczną marnieć i usychać. W dodatku na trawniku może pojawić się mnóstwo kopców ziemi. Na tym nie koniec. Łasice są skore do jeszcze większych czynów. Mogą dorwać się do naszych produktów spożywczych, a nawet poprzegryzać przewody elektryczne w aucie czy budynku mieszkalnym.
Jak walczyć z łasicą?
Ten drapieżny ssak jest objęty częściową ochroną gatunkową, więc nie można go zabijać. Ale można z nim walczyć przy pomocy humanitarnych metod. Jedna z nich polega na wykorzystaniu zapachów, których nie toleruje.
Skutecznie odstrasza go woń sierści naszych czworonogów. Zbierz trochę futra swojego psa i rozrzuć w pobliżu upraw. Łasica nie lubi też zapachu chloru. Dlatego pomyśl o umieszczeniu kilku kostek zapachowych do toalety w newralgicznych miejscach.
Inne metody na odstraszenie łasicy
Jeszcze jeden patent na pozbycie się szkodnika polega na zamontowaniu w ogrodzie odstraszacza dźwiękowego. Nie musisz go szukać w sklepie. Stwórz go samodzielnie z plastikowej butelki. Zamontuj ją na tyczce wbitej w ziemię. Podczas podmuchu wiatru, pojemnik zacznie hałasować i odstraszy nie tylko łasice, ale krety.
Czytaj też: Karczownik pędem wyniesie się z ogrodu. Wlej do nory 1 składnik