REKLAMA
ShareInfo.plDomowe sposobyWyjmij z lodówki i dodaj do wody. Sfilcowany sweter będzie jak nowy

Wyjmij z lodówki i dodaj do wody. Sfilcowany sweter będzie jak nowy

sweter
fot. Pixabay

Swetry mogą składać się z różnych surowców i każdy z nich ma odmienne właściwości. Te wytworzone z kaszmiru, angory czy wełny powinny być prane inaczej niż inne materiały (m.in. akryl). Może być tak, że nasze ulubione ubranie zostanie narażone np. na działanie zbyt wysokiej temperatury, w wyniku czego dobitnie ulegnie skurczeniu. Spokojnie, to wcale nie oznacza, że taki ciuch nadaje się już tylko do wyrzucenia. Dzięki poniższym sposobom przywrócisz świetność wszystkim sfilcowanym swetrom.

REKLAMA

Jakie swetry są najbardziej podatne na filcowanie?

Przede wszystkim swetry wykonane z naturalnej wełny, kaszmiru, moheru czy angory. Włókna te są skłonne do mechacenia się i obkurczania. Oprócz tego łatwiej ulegają zniszczeniom – zupełnie inaczej niż ubrania z materiałów syntetycznych (np. akrylu). Z tej przyczyny naturalne tkaniny nie powinny być prane byle jak.

Patenty na odnowienie sfilcowanego swetra

Nieumiejętnie wyprany sweter, który nagle jest 2 rozmiary mniejszy, ale zachował swą sprężystość, można jeszcze uratować. Mało tego, dzięki poniższym wskazówkom zregenerujesz nawet sztywną tkaninę, której nie da się naciągnąć.

Kąpiel mleczna
Do miski wlej kilka litrów letniej wody. Dodaj do niej trochę szamponu dla niemowląt i w takiej miksturze umieść sflaczały materiał na około pół godziny. Po tym czasie wyjmij go i przełóż do specjalnej kąpieli mlecznej (do 2 l wody wlej 1 szklanką mleka) – sweter pozostaw na około 3 godziny. Gdy ten czas minie, ubranie wyciągnij z mieszanki i opłucz pod bieżącą wodą, a potem rozłóż na ręczniku, aby wysechł.

REKLAMA

Kąpiel fasolowa
Po ugotowaniu białej fasoli, odcedź ją, a pozostały płyn odstaw do wystudzenia. Potem włóż do niego sfilcowane ubranie. Po około 3 godzinach sweter wyciągnij z kąpieli. Teraz opłucz go mieszance chłodnej wody i gliceryny (na 4 litry wody przeznacz 100 ml gliceryny – kupisz ją w aptece). Pamiętaj, aby nie odciskać nadwyżki wody z materiału. Wilgotny ciuch rozmieść na ręczniku i poczekaj, aż wyschnie.

Zamrażanie swetra
Aby sfilcowany materiał doprowadzić do porządku, możesz zwilżyć go letnią wodą, następnie owinąć folią spożywczą, a potem ulokować w zamrażalniku na parę godzin. Później ciuch wyjmij i poczekaj, by odmarzł. Gdy wystarczająco zmięknie, zacznij go delikatnie prężyć. Na końcu sweter wysusz na ręczniku.

Zdaniem ekspertów, ratowanie sfilcowanej odzieży najlepiej zacząć od metody z zamrażaniem. Jeśli nie zadziała, to dopiero wtedy można skorzystać ze specjalnych kąpieli (mlecznej i fasolowej), które są trudniejsze.

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA