Wykasuj tuje i posadź ten bujny krzew. Wszyscy ci pozazdroszczą

tuje
fot. screen Youtube / Garden Sanity

Chcesz zmienić wystrój w swoim ogrodzie, a może zamierzasz dopiero zaaranżować przestrzeń? Żywotnik to powszechna roślina, która stroi praktycznie co drugi ogród w Polsce. Z sukcesem można go jednak zastąpić, np. cisem, laurowiśnią czy świerkiem pospolitym. Świetną alternatywą dla tui może być również irga. Wygląda zjawiskowo przez cały rok. Odkryj zalety tego krzewu.

REKLAMA

Irga jest rośliną o dość zwartym fasonie. Ma małe, połyskujące listki, które – zależnie od odmiany – mogą mieć odmienne kolory. Krzew jest wysoce tolerancyjny, jeśli chodzi o uciążliwe warunki pogodowe i to jego niebywała zaleta. Urośnie praktycznie wszędzie. Niestraszna mu susza, półcień, jak i pełne słońce.

O irgę nie trzeba się zbytnio troszczyć, a regularne przycinanie też nie jest konieczne – odwrotnie niż w przypadku tui. Zachowa elegancki pokrój bez niczyjej pomocy. Jest okazem o dosyć rozległych gałązkach, pod którymi ptaki mogą znaleźć dla siebie azyl. Krzew wypuszcza owoce. W Polsce uznawane są za niezdatne do spożycia przez ludzi, ale w innych państwach przerabia się je na konfitury. Mogą być pożywieniem dla zwierzyny.

Irga występuje w różnych odmianach, a do najpopularniejszych należą:
» irga szwedzka (Cotoneaster suecicus),
» irga pozioma (Cotoneaster horizontalis).

REKLAMA

Ta pierwsza rośnie dość wysoko. Ma mocno zielone liście i małe okrągłe owoce barwy czerwonej. Późną wiosną irga wypuszcza białe kwiaty, które pięknie i zmysłowo pachną. Nie jest zbyt wymagająca.

Natomiast irga pozioma jest niższa od szwedzkiej. Ma rozległy pokrój, drobne liście zachwycające odcieniami w różnych miesiącach roku. Dzięki temu wygląd ogródka zmienia się radykalnie. Latem liście mają kolor zielony – tak jak większość roślin ozdobnych na działce, a jesienią zieleń zostaje zastąpiona odcieniami czerwonymi. Toleruje praktycznie każde podłoże, tak samo, jak powyższa odmiana.

Jak wcześniej wspomniano, irga jest wytrzymała i nie tak łatwo zniszczą ją szkodniki. Osoby, które nie mają ręki do roślin lub czasu się nimi zajmować, mogą z powodzeniem posadzić irgę, bo jest praktycznie bezobsługowa.

REKLAMA