Ceny prądu nadal są wysokie, a prognozy na najbliższe miesiące raczej nie są dla wszystkich optymistyczne. Chyba że odbiorcy energii elektrycznej zaczną ją oszczędzać. Wtedy istnieje duża szansa, że rachunki nie będą aż tak przerażające. Obecnie w wielu gospodarstwach domowych stacjonują neonówki, ale chcąc odłożyć parę groszy, warto je wymienić na oświetlenie LED. To nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie oraz alternatywa dla tradycyjnych żarówek. Przyszłość tych ostatnich stoi pod znakiem zapytania. Ledy stają się coraz modniejsze i pozwalają zaoszczędzić.
Jak zbudowane jest oświetlenie LED?
Żarówki energooszczędne skonstruowane są ze zwykłych żarówek E14 i E27, gwintu, klosza zabezpieczającego, a także osłony podobnej do standardowych żarówek. Zamiast żarników jest obecna w nich elektronika. Regulatorem LED-ów jest system zasilający i diody będące generatorem światła. Mimo takiej skomplikowanej struktury, oświetlenie LED naprawdę pobiera mniej prądu.
Wybór oświetlenia do domu. Na co zwrócić uwagę?
Podczas doboru oświetlenia do mieszkania zwracamy uwagę na moc światła i jego barwę. Moc mierzy się w watach, a barwa wyrażona jest w kelwinach. Cena oświetlenia również jest decydująca. Niektórzy, chociaż dobrze znają ledówki, to nadal nie rezygnują z instalowania zwykłych żarówek. W sumie z nimi też można zaoszczędzić, np. gasząc światła w pokojach, w których nikogo nie ma lub oglądając telewizję po ciemku. Jednak to męczące na dłuższą metę, a oszczędność pieniędzy nie jest zbyt wielka. Maksymalna kwota zostałaby w twoim portfelu, gdybyś powymieniał w domu obiegowe neonówki na żarówki energooszczędne LED. Przewaga tych drugich nad pierwszymi jest olbrzymia.
Pobierają one zdecydowanie mniej energii niż standardowa świetlówka nawet najwyżej jakości. Zatem już wiesz jakie żarówki zamontować. Wybierz takie o niskiej mocy (wat), bo takie będą zabierać minimalną ilość prądu. Dzięki temu comiesięczne opłaty na energię elektryczną nie będą cię frustrować.
LED-y o mocy 10-15W mogą świecić podobnie, jak pospolite lampki o mocy 60-100W. Sam widzisz, że montaż energooszczędnego oświetlenia LED w pokojach, kuchni czy łazience naprawdę się opłaca.