Wymuszone lądowanie samolotu! Z pokładu wyprowadzono rodzinę znanego piłkarza

Rodzina irańskiego piłkarza zatrzymana na lotnisku. Samolot zmuszono do lądowania
fot. Aeroprints.com | CC BY-SA 3.0

Samolot, którym podróżowała rodzina piłkarza został zmuszony do lądowania. Po kołowaniu maszyny na lotnisku jednej z irańskich wysp rodzinę wyprowadzono albo raczej uprowadzono. To zemsta reżimu w Teheranie na rodzimym sportowcu, który w czasie mistrzostw świata w Katarze ośmielił się skrytykować irański rząd oraz poprzeć ponad 100-dniowe protesty po zabójstwie Mahsy Amini.

REKLAMA

Żona i córka 53-letniego irańskiego piłkarza Ali’ego Daei podróżowały samolotem z Teheranu do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tam miały się z spotkać 53-latkiem, który przebywa obecnie na wakacjach. Nagle doszło jednak do niespodziewanego, dramatycznego zwrotu akcji. Lot został przerwany!

Samolot perskich linii Mahan Air, realizujący lot W563 Teheran-Dubaj został naglę ściągnięty na ziemię. Maszyna wylądowała na moment przed opuszczeniem irańskiej przestrzeni powietrznej, na jednej z wysp, należących do tego kraju.

REKLAMA

Jak relacjonował Ali Daei, cytowany przez „BBC” – jego żonę i córkę wyprowadzono z samolotu i nie mogły dalej kontynuować podróży. Zamiast do Dubaju skierowano je z powrotem do Teheranu.

Irański reżim mści się na słynnym piłkarzu, który poparł antyrządowe protesty. Zatrzymali jego rodzinę

Nie trudno się domyślić, że przymusowe lądowanie samolotu oraz wyprowadzenie z niego rodziny Daei, a potem nakazaniem im powrotu do Teheranu, to zemsta irańskich władz. Słynny perski piłkarz poparł wcześniej antyrządowe protesty, które trzęsły Iranem przez ostatnie miesiące.

REKLAMA

We wrześniu piłkarz umieścił w mediach społecznościowych wpis, w który stwierdził, że rząd w Teheranie powinien znaleźć „rozwiązania problemów Irańczyków, zamiast stosować represje, przemoc i aresztowania”. Krótko potem w ramach odwetu zamknięto jego restaurację i sklep jubilerski w Teheranie.

Rozruchy w Iranie rozpoczęły się po śmierci 22-letniej Mahsy Amini. Dziewczyna została zatrzymana przez policję za niewłaściwe noszenie hidżabu. Później skatowano ją na tyle, że wkrótce zmarła w szpitalu. Protesty, które wybuchły na wieść o jej zgonie pochłonęły życie 500 osób, w tym 69 dzieci. Reżimowe służby zatrzymały tysiące ludzi, brutalnie tłumiąc społeczny zryw.

REKLAMA

Ali Daei to była gwiazda irańskiej reprezentacji w piłce nożnej. W czasie swojej kariery strzelił dla Persji 109 goli. W zmaganiach klubowych występował m.in. w Bayernie Monachium, Arminii Bielefeld i Hertha BSC.

Podziel się: