
Pielęgnacja to jedna z kluczowych czynności, wpływająca na rozwój krzaczków pomidorów. Roślinom tym trzeba zapewnić odpowiednie stanowisko, podlewać, ogławiać i kontrolować je, a w razie potrzeby reagować – gdy pojawią się szkodniki, niezbędny może okazać się oprysk ratunkowy. W tym wszystkim warto znaleźć miejsce na nawóz dla pomidorów. Ten apteczny zadziała jak aktywator wzrostu i pomnoży plony. Dodatkowo zabezpieczy uprawy przed chorobami.
Aspiryna w uprawie pomidorów
Aspiryna to znany lek, który ma prawie każdy w swojej domowej apteczce. Zbija gorączkę, zmniejsza bóle głowy i eliminuje stany zapalne. Obecne w tabletce związki (m.in. kwas salicylowy) pomagają nie tylko ludziom, ale i roślinom, o czym nie każdy wie. Wywiera dobroczynny wpływ także na pomidory. Pomaga uzyskać lepsze zbiory.
Polecamy: Wykonaj 1 zabieg w sadzie. W czereśni nie będzie robaka
Oprysk z aspiryny na pomidory – jak go zrobić?
Aspirynę (1 tabletkę) rozgnieć i rozpuść w 1 litrze wody, odstaw miksturę na ok. 60 minut, aż nabierze temp. otoczenia. Później wlej płyn do pojemnika z dozownikiem i aplikuj na krzaczki. Zabieg wykonuj co 2-3 tygodnie, w fazie wegetacji. Zawsze rano lub wieczorem. W południe i podczas deszczowych dni nie nanoś oprysku. W tym pierwszym przypadku zabieg nic nie da i może nawet poparzyć liście pomidorów, a przy ulewach błyskawicznie zostanie zmyty i nie zadziała.
Jeśli pomidory są hodowane w donicach, to aspirynę można podawać im doglebowo. Tabletkę leku rozgnieć i zalej 4-5 litrami wody, wymieszaj i odstaw. Gdy roztwór uzyska temp. pokojową, odmierz dawkę i podlewaj sadzonki.
Jakie efekty przynosi powyższa kuracja aspiryną?
Krzaki pomidorów szybciej rosną i rodzą więcej owoców. Nie pękają na gałązkach, bo oprysk temu przeciwdziała. Rośliny są odporniejsze choroby, szkodniki i czynniki klimatyczne (np. nadmiar wody spowodowany ulewami, przesuszenie, przymrozki).
Nie tylko pomidory. Oprysk z aspiryny nadaje się też do innych roślin
Apteczny nawóz ochronny można stosować także do:
• ogórków,
• papryki,
• czereśni,
• jabłoni,
• ziemniaków.
Aspiryna ochroni powyższe gatunki roślin przed chorobami grzybowymi.
Czytaj też: Brak podpałki? Rozpal grilla w ten sposób – prościej się nie da