Wiosna rozkwita, a w związku z tym wiele stworzeń budzi się do życia i zaczyna szukać pokarmu. Wśród nich są pędraki, które kiereszują trawnik. Dziś dowiesz się, jak zapobiec ich szarży w ogrodzie. Niepozorne robaczki mogą wyrządzić w nim wiele szkód. A najgorzej wychodzi na tym murawa. Traci na wyglądzie i „łysieje”. Jak okiełznać inwazję larw chrabąszcza majowego? Poznaj niezawodną metodę opracowaną przez Amerykanów. Trawnik szybko odzyska dawną świetność.
Te objawy sugerują, że w twoim ogrodzie zadomowiły się pędraki. Działaj jak najszybciej
Pędraki, mimo że wyglądają całkiem niewinnie, potrafią dać nam nieźle w kość. Nierzadko doprowadzają zielony teren do ruiny. Mogą żerować przez 12 miesięcy w roku, ale w sezonie wiosenno-letnim są najbardziej pobudzone. Jakie są najpowszechniejsze objawy żerowania pędraków w naszym ogródku? Oto kilka kluczowych zmian:
• pożółkły trawnik,
• spowolniony rozwój źdźbeł trawy,
• zbiorowiska pędraków pod glebą,
• murawa bez problemu odrywa się od gruntu.
Jak zniechęcić pędraki do żerowania na działce?
Problem z pędrakami w ogrodzie mają nie tylko Polacy. W Ameryce ze szkodnikami walczy się przy pomocy olejku neem. Czy on faktycznie działa? Tak, olejek zawiera azadirachtynę. Tej substancji nie znoszą larwy chrabąszcza. Zmieszaj olejek z wodą (dokładna instrukcja jest zamieszczona na paczce), a potem rozpyl specyfik w obszarach, w których skrywają się intruzy.
Kolejny patent na pędraki polega na potraktowaniu ich boraksem. W 1 litrze wody rozpuść łyżeczkę tego środka, wszystko wymieszaj, a następnie uzyskaną miksturę przelej do pojemnika z dozownikiem. Skrapiaj miejsca, w których bytują larwy.
Do dyspozycji masz jeszcze jedno rozwiązanie. W walce z pędrakami użyj nicieni. Niewielkie bezkręgowce są zdolne przebić się do ciała pędraka i zainfekować go drobnoustrojami. Te natomiast potrafią w szybkim tempie wykończyć larwy.