Sadzisz czosnek jesienią? To dobry pomysł, ponieważ z obserwacji ogrodników wynika, że warzywo posadzone o tej porze roku lepiej rozwija się w glebie. Jednak odpowiedni termin to nie wszystko. Na jakość czosnku wpływają także warunki glebowe, które powinieneś zapewnić zanim przystąpisz do sadzenia. Technika umieszczania ząbków w glebie też ma duże znaczenie. W tym całym zawirowaniu łatwo popełnić błąd, który wyjdzie na jaw podczas zbiorów. Pilnuj się, a plony będą udane. Tych błędów nie popełniaj.
REKLAMA
Optymalny termin sadzenia czosnku to druga połowa października i listopad. Czyli właśnie teraz jest dobry moment, by przystąpić do pracy w ogrodzie. Ważne, by ziemia nie była zamarznięta, a stanowisko, było ciche i słoneczne. Nie należy zwlekać z sadzeniem, bo warzywo musi mieć czas by ukorzenić się w podłożu jeszcze przed srogą zimą.
Sadzenie czosnku zimowego. Jakich błędów się wystrzegać?
Nieodpowiednio przyszykowane podłoże – teren, na którym wyląduje czosnek, musisz nawieźć kompostem lub obornikiem granulowanym. Oba nawozy zawierają substancje odżywcze, potrzebne przyszłej uprawie. Koniecznie przed wsadzaniem ząbków spulchnij grunt. Przekop go i najlepiej połącz z piaskiem. Czosnek nie lubi ciężkiej gleby.
REKLAMA
Jesienią należy sadzić wybrane odmiany czosnku. Niektórzy sądzą, że każda świetnie się nadaje, a to duży błąd, który niesie za sobą przykre konsekwencje. Z powodzeniem możesz przeznaczyć na zimowy siew gatunki tj.: Ornak, Harnaś, Orlik czy Arkus. Natomiast zrezygnuj z odmiany Jankiel i Jarus.
Sposób sadzenia czosnku również jest arcyważny
Ząbków nigdy nie sadź w dużym zagęszczeniu – pomiędzy nimi powinno być ok. 10-15 cm przerwy. Jeśli chodzi o rzędy, to odległość między nimi powinna wynosić 25 cm. Warzywo w trakcie sadzenia wbijaj dość głęboko (5-8 cm). Posadzone zbyt płytko może zostać uszkodzone przez mróz.
Już wiesz, jakie błędy przy sadzeniu czosnku ozimego zdarza się popełniać najczęściej. Unikaj ich, a twoje uprawy wyjdą bez szwanku z każdej sytuacji. Będą silne, zdrowe i duże.
REKLAMA