Zablokowane konto bankowe?! Skarbówka ma takie prawo!

REKLAMA

Stołeczny Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, z którego z pewnością nie będą zadowoleni właściciele przedsiębiorstw. Wedle niego przedsiębiorcom, którzy dopuszczą się wyłudzeń związanych z podatkiem VAT, automatycznie, przy użyciu algorytmu może zostać zablokowane konto bankowe.

Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów wprowadziło System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR). Technologia ta ma pomóc organowi w tropieniu i karaniu kont firmowych, na których doszło do podejrzanych transakcji lub zalegają one z opłatami. System działania jest prosty – działa on przez 24 godziny na dobę i jeśli wykryje coś wartego uwagi, do pracowników Urzędu Skarbowego wysyłane jest powiadomienie. Jeśli dojdzie do naruszenia, konto zostanie zablokowane na 72 godziny, a w ekstremalnych przypadkach nawet na trzy miesiące.

REKLAMA

Najnowszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie sprawia, że skarbówka będzie miała jeszcze większą moc i możliwości. Od teraz do blokady konta nie będą potrzebne żadne dowody. To oznacza, że może ono zostać zablokowane, jeśli tylko specjalny algorytm wykryje podejrzaną próbę transakcji lub wyłudzenia podatku. To zwalnia z obowiązku dokonywania jakiejkolwiek czynności pracownika Urzędu Skarbowego.

Automatyczny system blokad już teraz budzi sporo kontrowersji. Powszechnie wiadomo, że technologia czasami może nie zadziałać tak, jak należy. Ponadto każdy podejrzany przypadek musi być dodatkowo skontrolowany przez człowieka, który jedynie ma opierać się na działaniu algorytmu.

REKLAMA

W tym przypadku eksperci mają sporo obaw, bowiem urzędnik nie zawsze musi dokładnie i wnikliwie wgłębić się w dany temat, wskutek czego uczciwe firmy mogą napotkać naprawdę poważne i drogie problemy.

Ministerstwo Finansów argumentuje wprowadzenie systemu ostrożnością przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, a także grupami przestępczymi, które wykorzystują transakcje elektroniczne do oszustw. Przede wszystkim chodzi o wystawianie ,,pustych faktur”.

Podziel się: