REKLAMA
ShareInfo.plPoradyZadbaj o tuje. Ostatnia rzecz, którą musisz zrobić przed zimą

Zadbaj o tuje. Ostatnia rzecz, którą musisz zrobić przed zimą

tuje
fot. screen Youtube / Haus und Garten Profi

Wiele Polskich ogrodów stroją tuje. Spełniają one również funkcję żywopłotu i gwarantują więcej prywatności na podwórku. Krzewy są mało wymagające i wiele zniosą. Przetrwają nawet zimę i siarczyste mrozy, a pod pewnym warunkiem. W listopadzie musisz pamiętać, by je nawodnić i nakarmić. Podlewanie nie powinno być szczodre, a odżywki muszą być właściwie zbilansowane. To ostatni dzwonek na wsparcie roślin w ogrodzie.

REKLAMA

Względem niesprzyjających warunków atmosferycznych tuja wykazuje sporą tolerancyjność, ale to wcale nie znaczy, że możemy pozostawić ją samą sobie. Praktycznie każda roślina w ogrodzie potrzebuje naszego wsparcia, także żywotnik.

Skoro poradziłeś go na swojej działce, pewnie liczysz na to, że wkrótce urośnie i będzie stanowić bujne ogrodzenie. Tak się stanie, gdy pomożesz roślinie. Jej system korzeniowy jest dość płytki, więc z pełną mocą będzie pobierać mikroelementy z gleby o pH kwaśnym. Nawożenie przeprowadza się 3x w roku, a jesienią przypada ostatnie.

REKLAMA

Czy jesienią trzeba zaprzestać podlewania tui?

Nie. Podłoże nadal może wysychać, mimo zimna, a pędom i korzeniom potrzebna jest pomoc w formie dokarmiania i podlewania. Na bieżąco kontroluj poziom wilgotności gleby.

Tujom trzeba dostarczać wodę, aż do pierwszych przymrozków. Potem podłoże zasklepi się tak bardzo, że sadzonki nie będą mogły normalnie przyswajać płynu. To wywołuje tzw. suszę fizjologiczną. Aby jej zapobiec, hojnie podlewaj rośliny w tym miesiącu, a zaspokoją swoje pragnienie. Z drugiej strony z ilością wody zbyt mocno nie przesadzaj, bo korzenie krzewów zaczną gnić.

Listopadowe nawożenie tui. O tym musisz pamiętać

Jesienią używane nawozy powinny mieć dużo potasu i mało azotu. Dzięki tej proporcji tkanki roślinne zostaną ożywione i będą wytrzymalsze na chłód. Gdybyś zaaplikował tujom nawóz w odwrotnej proporcji (dużo azotu, mało potasu), błyskawicznie pojawiłyby się nowe przyrosty, co przed zimą jest zupełnie niepotrzebne roślinie.

REKLAMA

Jeszcze więcej korzyści zyskasz, gdy zasilisz żywotniki preparatami z magnezem. To właśnie jego deficyt w glebie jest często obserwowany w sezonie jesienno-zimowym. Objawia się on żółknięciem lub brązowieniem gałązek. Magnez wpływa także na odcień igieł (wchodzi w skład naturalnego barwnika roślinnego, chlorofilu).

POLECANE
REKLAMA

NAJNOWSZE