REKLAMA
ShareInfo.plPoradyŻaden wąż nie wpełznie do ogrodu, w którym rośnie ta roślina

Żaden wąż nie wpełznie do ogrodu, w którym rośnie ta roślina

zaskroniec
fot. Pixabay

Węże rzadko kiedy udaje się nam z zobaczyć na żywo. Przeważnie widzimy je w programach telewizyjnych o tematyce przyrodniczej lub w filmach. Jednak mamy w Polsce kilka gatunków węży, które żyją na wolności i możemy natknąć się na nie w lesie, w pobliżu zbiornika wodnego, a nawet w swoim ogrodzie czy pomieszczeniu gospodarczym! Gdy zauważysz gada na swojej drodze, nie podchodź do niego i nie próbuj go łapać czy zabijać. A jeśli nie chcesz, by węże odwiedziły cię na działce czy podwórku, gdzie przebywasz, stwórz naturalną blokadę. Posadź roślinę, której osobniki nie tolerują, a dzięki temu żaden z nich nie wstąpi na twój plac.

REKLAMA

W naszym kraju występują 4 gatunki węży żyjących na wolności. Są one pod ścisłą ochroną gatunkową.
– Zaskroniec zwyczajny,
– Żmija zygzakowata,
– Gniewosz plamisty,
– Wąż Eskulap.

Z powyższych gatunków, tylko jeden z nich jest jadowity i niebezpieczny dla ludzi. To żmija zygzakowata. Pozostałe nie stanowią zagrożenia. Pamiętaj, by nie zabijać gadów, ponieważ są w Polsce pod ochroną. Jeśli zauważyłeś beznogiego osobnika na swojej posesji i nie jesteś w stanie określić, jaki to gatunek (jadowity czy nie), najlepiej oddal się i zachowaj dużą ostrożność. W tym czasie wezwij odpowiednie służby (możesz zadzwonić pod nr 112).

Dlaczego węże lgną do naszego ogródka?

Węże chcą się ukryć np. przed zwierzętami drapieżnymi. Mogą znaleźć azyl np. pomiędzy skupiskiem kamieni czy drewna. Wstępują na nasze posesje, bo szukają pokarmu – żywią się m.in. gryzoniami i płazami, których jest zazwyczaj pełno na działkach i przy oczkach wodnych czy stawach. Węże przyciąga także środowisko wilgotne. One uwielbiają wszelkie mokradła, jeziora, rzeczki i błotniste tereny. Preferują ciepłe, słoneczne miejsca (np. nagrzane betonowe powierzchnie). Jeśli nie chcesz omijać gadów na swoim terenie, postaraj się wykluczyć wyżej wymienione czynniki.

REKLAMA

Tych roślin nie znoszą węże. Posadź w ogrodzie, a odstraszą gady

Węże mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu. Gdy poczują zapach którejś z tych roślin, natychmiast pójdą tam skąd przyszły.

1. Oregano swój charakterystyczny aromat zawdzięcza obecności dwóch związków (tymol, karwakol). Dlatego rozważ posadzenie tej rośliny w swoim ogrodzie, bo nie jest sprzymierzeńcem węży.

2. Czarny bez też może stanowić skuteczną barierę przed gadami. Znajdujący się w nim sambunigrinan wyjątkowo źle działa na węże.

REKLAMA

3. Por – wyraziście pachnie i gady z dużym dystansem podchodzą do miejsc, które porasta.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA