Zakaz piecy gazowych i obowiązkowe panele! PE przegłosował zmiany

PE przegłosował dyrektywę budynkową. Co się zmieni?
fot. Pixabay

We wtorek Parlament Europejski przegłosował zmiany w tzw. dyrektywie budynkowej, serwując obywatelom Unii Europejskiej prawdziwą rewolucję grzewczą. Należy mieć się na baczności, bo już od 2029 roku zaczną wchodzić w życie radykalne zmiany. Będzie to m.in. obowiązek instalowania paneli fotowoltaicznych na nowych budynkach. W dyrektywie jest również mowa o piecach gazowych i innych źródłach ciepła opartych o paliwa kopalne.

REKLAMA

We wtorek europosłowie przegłosowali zmiany w dyrektywie o sprawności energetycznej budynków, czyli tzw. dyrektywie budynkowej. Jej celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwach domowych. Głównie chodzi o zmianę sposobu ogrzewania budynków i podgrzewania wody, bo stanowi to aż 35 proc. emisji dwutlenku węgla w domach.

Co nas czeka? Według dyrektywy w latach 2028-30 wprowadzony zostanie zakaz montowania w nowych budynkach pieców na paliwa kopalne – w tym na gaz ziemny. Z kolei w istniejących budynkach nowych piecy nie można byłoby instalować od 2040 roku.

To jednak nie do końca tak, jak mogłoby się wydawać. Wcześniej unijny ustawodawca chce wprowadzić przepisy, które zakazywałyby instalowania w istniejących budynkach nowych piecy jako głównych źródeł ciepła – donosi „Rzeczpospolita”. Oznacza to, że oprócz pieca na paliwo kopalne dom musiałby być wyposażony, np. w pompę ciepła, która byłaby głównym źródłem grzewczym.

REKLAMA

PE przyjął projekt dyrektywy budynkowej. Do 2029 roku obowiązek instalowania paneli fotowoltaicznych w nowych budynkach

Zgodnie z projektem do 2027 roku wszystkie budynki publiczne mają być zeroemisyjne, a prywatne budynki – do 2030 roku.

„Z kolei już od 2025 r. państwa członkowskie UE nie będą mogły udzielać żadnego wsparcia w postaci np. dofinansowania czy ulg podatkowych itp. do instalowania pieców na paliwa kopalne tj. węglowych, olejowych, na pellet oraz na gaz ziemny” – czytamy w „Rz”.

To także ostatnie cztery lata, kiedy budując nowy budynek nie będziemy musieli instalować na nim paneli fotowoltaicznych. Już od 2029 roku dla każdego nowego budynku będzie to nie tylko zalecane, ale wręcz obowiązkowe! Dla budynków użyteczności publicznej, hoteli, biurowców, etc., nakaz ma wejść w życie jeszcze wcześniej.

Przegłosowane przez Europarlament przepisy musi przyjąć jeszcze Rada UE. Wówczas dyrektywa zacznie formalnie obowiązywać.

REKLAMA

Podziel się: