Spraw, by róże ogrodowe wspaniale rozkwitły. Poprzez nawożenie będą znacznie dłużej cieszyć Twoje oczy, a sąsiedzi na pewno Ci ich pozazdroszczą.
Zrób samodzielnie w domu nawóz ze skórek banana. Zawiera mnóstwo potasu i fosforu. Te dwie substancje sprawią, że róże cudnie rozkwitną i będą mniej podatne na różne choroby. Ponadto bananowa odżywka odpędzi mszyce.
Jak przyrządzić nawóz ze skórek banana? Poznaj kilka sposobów
Już wiesz, że bazą domowego nawozu są bananowe skórki. Zanim zabierzesz się do pracy, solidnie je wymyj, aby usunąć z nich chemiczne związki, którymi owoce mogły być traktowane w czasie transportu. Litr wody połącz 2 łyżeczkami sody oczyszczonej i do takiego roztworu wrzuć skórki na około 20 minut. Potem będzie można je przerobić.
Skórki z bananów posiekaj na drobne kawałki, a potem dobrze je wysusz (np. na grzejniku, w piekarniku czy na słońcu). Następnie zmiel je w blenderze albo zwyczajnie pokrusz i włóż do wody. Odstaw na parę dni. To tyle! Powstałą odżywką możesz dokarmiać róże.
Wysuszoną i pokruszoną skórkę połącz z ziemią, w której sadzisz kwiaty
Niezłym rozwiązaniem jest też zrobienie kiszonki z bananowych skórek. Świeże odpadki wrzuć do naczynia i zalej przegotowaną, chłodną wodą, zamknij naczynie i odłóż w ciepłe i ciemne miejsce. Każdego dnia musisz przemieszać kiszonkę. Po około 14 dniach odżywka będzie nadawała się do użytku. Na koniec powinieneś rozcieńczyć ją z wodą i w takiej postaci fundować różom. Ten nawóz to bogactwo potasu i fosforu, które są przez rośliny bardzo dobrze wchłaniane. Najprostszy nawóz to rozdrobnione świeże skórki. Umieść je w dołeczku, do którego trafi niedługo krzak róży. O ile roślina jest już zasadzona, wsadź cząstki skórki do gleby i zasyp ziemią.
Domowy preparat na mszyce
Świeże, wyczyszczone skórki z banana wrzuć do słoika o pojemności 1 litra. Zalej je ciepłą wodą i odstaw na dwa dni. Później rozcieńcz powstałą mieszaninę wodą w stosunku 1:1, a następnie przelej wszystko do pojemnika z dozownikiem i skrop zaatakowane przez mszyce róże. Szkodniki uciekną w popłochu.
Czytaj też: Posyp tym ziemię na wiosnę. Rododendrony odrodzą się z nową mocą