REKLAMA
ShareInfo.plPoradyZamiast jabłoni i grusz posadziłam to. Owoce są pyszne i chrupiące

Zamiast jabłoni i grusz posadziłam to. Owoce są pyszne i chrupiące

gruszka nashi, gruszka chińska
fot. screen Youtube / Khang Starr / Nolan’s Adventures

Owoc ten z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jest słodki, chrupiący, pyszny i zdrowy. Wyglądem przypomina jabłka lub gruszki. Na szeroką skalę uprawiany jest w Azji i to właśnie stamtąd pochodzi. Ale dostosuje się także do europejskiego klimatu. Sprawdź, jak uprawiać gruszkę nashi.

REKLAMA

Ojczyzna gruszki nashi lub gruszki azjatyckiej to Japonia i Chiny. Drzewka wydające owoce uprawia się tam od wieków. Gruszka japońska jest soczysta i chrupka, Chociaż wyglądem odzwierciedla naszą rodzimą gruszkę, to smakiem już nie – owoc nashi jest delikatniejszy, a miąższ pięknie pachnie.

Jak uprawiać gruszkę azjatycką?

Wbrew pozorom uprawa drzewek jest prosta, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Nashi preferuje klimat umiarkowany, gdzie zimy nie są zbyt srogie. Najlepiej rośnie na ziemi żyznej, przepuszczalnej i zasobnej w substancje pokarmowe. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny do obojętnego (o 6-7 pH). Drzewka nie należy sadzić na glebach ciężkich i gliniastych, ponieważ gromadzą one wodę, co nie wpływa pozytywnie na korzenie (sprzyja gniciu).

Chińskiej gruszki raczej nie zniszczy mróz do -10 stopni Celsjusza, ale przy ekstremalnie niskich temperaturach dodatkowe zabezpieczenie może być konieczne. Trzeba ją systematycznie podlewać. To obowiązkowe zwłaszcza w okresie suszy. Starsze rośliny nie potrzebują wody aż tak dużo, jak młode okazy. Na wiosnę i po lecie warto nawozić gruchę kompostem bądź gnojownikiem. Gdy nieco podrośnie, warto zaaplikować odżywki mineralne, będące źródłem fosforu i potasu. Oba pierwiastki przyspieszają plonowanie.

REKLAMA

Owoce dojrzewają przeważnie w sierpniu, wrześniu lub październiku (wszystko zależy od gatunku i aury). Mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można dodawać je do kompotów, ciast, deserów, a nawet dań mięsnych.

Ciekawostka

W medycynie chińskiej gruszki nashi są stosowane na różne dolegliwości układu oddechowego, m.in. ból gardła. Przygotowuje się z nich także leczniczy syrop na kaszel. Gruszka japońska jest źródłem błonnika pokarmowego, który przyspiesza metabolizm i przeciwdziała zaparciom.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA