Tuje to wciąż rośliny na topie i wiele osób sadzi je w ogrodzie, nie zwracając uwagi na pozostałe gatunki, które również świetnie sobie radzą w roli żywopłotu i jednocześnie odgradzają od sąsiadów. Taką rośliną jest np. dereń jadalny, który na żywopłot będzie w sam raz. Tuja może wkrótce zostać zdetronizowana. Dereń prezentuje się bardzo okazale, jest prosty w uprawie i mało podatny na choroby. Jeśli sprostasz jego pierwszorzędnym potrzebom, uzyskasz atrakcyjną i ponadczasową barierę w ogrodzie.
Dereń jadalny (dereń właściwy) uprawiany jest w wielu zakątkach świata. Zapewne gatunek jest ci znany, bo pewnie widziałeś go np. w przestrzeniach miejskich. Osiąga ok. 8-10 m wysokości. Układa szeroką, lekko okrągłą koronę, a szyku nadają mu obficie zagęszczone liście. Nie jest też trudny w uprawie, a rośnie przez pełen cykl wegetacyjny.
Roślina zaczyna kwitnąć stosunkowo wcześnie (na przełomie marca i kwietnia), co jest sporym atutem. Ma intensywnie zielone liście i kwiaty o żółtej tonacji, które rozweselają ogród i cieszą oko. Po lecie stają się czerwone, więc są jeszcze piękniejszą dekoracją przydomowej działki. Mało tego, drzewo wydaje jadalne owoce, które są bardzo zdrowe i mogą służyć w kuchni np. do przyrządzenia konfitury.
Jakie wymagania ma dereń?
Nie jest to gatunek trudny w uprawie. Nie tak łatwo wykończą go zmiany aury, susze i skażenia środowiska. Potrzebuje minimum pielęgnacji.
Preferuje słoneczne (ewentualnie z lekkim cieniem) stanowiska. Wtedy kwitnie hucznie i wydaje pełne wdzięku owoce. Najlepiej rośnie na mało zbitej i żyznej ziemi o pH delikatnie kwaśnym albo neutralnym.
Jeśli chodzi o nawożenie, to nie jest zbyt zachłanny na dodatkowe substancje pokarmowe. Warto rozpocząć dokarmianie na początku wiosny, zaopatrując sadzonkę w gnojownik bądź kompostownik. Z reguły przetrwa sezonowe susze, ale warto podlewać szczególnie młode drzewka, ponieważ cały czas rosną. Wspomnieliśmy wcześniej, że dereń potrzebuje minimum pielęgnacji. Przycinaj go, by stale prezentował się nienagannie i raz za razem się zagęszczał. Kluczowy zabieg wykonaj wraz z początkiem wiosny — gdy okaz przekwitnie. Obetnij wszystkie przestarzałe i suche pędy.