Zanieś do ogrodu. Unieruchomi wszystkie pędraki

pędrak, larwa chrabąszcza majowego
fot. screen Youtube / Chronicle Polyctena

Ze szkodnikami w ogrodzie musimy walczyć nawet jesienią. Larwy chrabąszcza majowego nadal są aktywne i niewykluczone, że właśnie teraz balują w twoim ogrodzie. Przerwij ich cykl larwalny, a przestaną dalej rozmnażać się na podwórku. Jeżeli zaczniesz przekopywać grządki i dostrzeżesz w glebie spore jasne robaczki, reaguj natychmiast. To pędraki! Gnojówka powinna je skutecznie wyeliminować z twojej posesji.

REKLAMA

Półki sklepowe unikają się od przeróżnych środków na zwalczanie szkodników glebowych, w tym pędraków. Mają zalety, jak i wady. Nie musimy ich sami tworzyć i są proste w użyciu. Minusem jest cena i chemiczny skład. Właśnie dlatego wielu działkowców trzyma się od nich z dala. Poza tym skuteczność działania gotowców nie zawsze jest zgodna z deklaracjami producentów. Domowe sposoby są niemalże darmowe i w 100% ekologiczne. Jeśli też należysz do zwolenników bezpiecznych rozwiązań, to załatw szkodniki w ogrodzie gnojówką z wrotyczu. Ta roślina uchodzi za pospolity chwast i rośnie w Polsce niemal wszędzie. Ma moc owadobójczą i od stuleci rolnicy stosują ją na swoich działkach.

Czytaj także:  Ten napar ”rozruszał” wężownicę. Ma jędrne i błyszczące liście

Przepis na naturalną gnojówkę likwidującą pędraki

Głównym komponentem nawozu jest wrotycz. Zbierz ziele, oddziel liście i rozdrobnij. Potrzebujesz około 1 kilograma surowca. Przełóż go do sporego plastikowego pojemnika i zalej wodą (10 l, najlepsza będzie opadowa).

Połóż mieszankę w ciemnym miejscu, najlepiej na zewnątrz. Zostaw do fermentacji na ok. pół miesiąca. Każdego dnia do niej zaglądaj i mieszaj.

REKLAMA

Jeśli proces fermentacji ustanie, a kompost nie będzie się już pienić, możesz go stosować w ogrodzie. Rozrzedzanie wodą nie jest konieczne. Gnojówkę zanieś do grządek i aplikuj w miejsca, w których dostrzegłeś szkodniki. Eliminacja larw ma szereg korzyści. O tej porze roku gleba (np. po ogórkach czy pomidorach) jest już pewnie przekopana. Pomyśl o kilkukrotnym zastosowaniu takiego środka.

Gnojówka z wrotyczu zlikwiduje:

● pędraki,
● opuchlaki
● nicienie,
● drutowce,
● turkucie podjadki.

Czytaj także:  Trudno oderwać od niej wzrok. Zasłoni puste sfery w ogrodzie