Jeśli chcesz zadbać o rośliny doniczkowe w swoim domowym ogródku, wcale nie musisz sięgać po chemiczne środki, które kosztują czasami krocie. Większość produktów, których możesz użyć, prawdopodobnie masz już w kuchni. Cynamon to jeden z nich. Sprawdź, jak zastosować go w pielęgnacji kwiatów doniczkowych.
Dlaczego warto użyć cynamonu?
Ma działanie antygrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Nic więc dziwnego, że znalazł zastosowanie w kulinariach, jako przyprawa do różnych potraw. Ponadto sprawdzi się w ogrodnictwie!
Zastosowanie cynamonu w ogrodzie
Cynamon zabezpiecza pąki kwiatów przed gniciem i pleśnieniem. Te nie są otwarte, a ciecz, która osiada pomiędzy płatkami, powoduje, że stają się wytrzymalsze na wpływ powyższych czynników.
Można posypać nim odcięte gałązki, aby starsza roślina szybciej się rozkrzewiła, a nowa wypuściła korzenie. Przyprawa dodatkowo wspomoże rozwój układu korzeniowego. Warto wiedzieć, że cynamon pomaga w szybszym gojeniu zniszczonych miejsc i zabezpiecza je przed bakteriami.
Hodując owoce, warzywa czy zioła warto wykorzystać cynamon jako ekologiczną osłonę. Owady nie znoszą jego aromatu, więc będą omijały go szerokim łukiem. Ochroni je też przed słabszą pod względem jakości ziemią. Dosypuje się go do podłoża albo nawozu.
Wodą z cynamonem można podlewać rośliny
Aby zrobić taką miksturę, rozpuść cynamon w cieczy w proporcji 1:2. Nadaje się do podlewania roślin lub zraszania. Możesz także dodać 2 sproszkowane kapsułki kwasu acetylosalicylowego: wszystko przenieś do dowolnego naczynia, np. miseczki, a potem starannie wymieszaj i odstaw na całą noc. Kolejnego dnia odcedź zawartość i zanurz w takim preparacie korzonki rośliny. Aspiryna pobudza rozwój i redukuje objawy wywołane przez pleśń, czy grzyby. Jednak, gdy dostrzeżesz, że kwiatek zaczyna gnić, mieszankę tę powinieneś lekko i uważnie wymieszać z ziemią w doniczce.
Czytaj też: Malina obrodzi jak nigdy. Zrób to, a owoce będą słodkie i soczyste