Zapomniana zupa PRL-u, której smak przypomina dzieciństwo wielu z nas. Dzisiaj jadamy ją w wykwintnych restauracjach. Poznaj przepis i koniecznie spróbuj ją przygotować.
Zupa cebulowa popularna była w czasach PRL-u, ale też w krajach anglojęzycznych. Pochodzi z Francji, a jej głównym składnikiem jest cebula. I nie chodzi tu o pokrojenie jej i wrzucenie do zupy. Wręcz przeciwnie – najpierw jest gotowana i karmelizowana, a następnie podawana z bulionem lub wywarem i często z dodatkiem grzanki serowej, ułożonej na środku zupy. Dzięki temu jej smak jest obłędny. Poznaj przepis na zupę cebulową wg. Michela Moran.
Zapomniana zupa PRL-u – cebulowa. Przepis
Składniki:
» 1 kg cebuli
» 150 ml białego, wytrawnego wina
» 1 l bulionu
» 4 łyżki oleju
» świeży tymianek
» 1 bagietka czosnkowa
» 100 g sera Comte
Przygotowanie:
Cebule pokrój w cienkie piórka, a następnie podsmaż w garnku na rozgrzanym oleju do zarumienienia. Dodaj kilka listków tymianku, a potem wlej białe wino. Wlej bulion, a następnie gotuj przez 1-1,5 godziny.
Bagietkę pokrój na cienkie kromki, a potem układaj je na blaszce z papierem do pieczenia. Posyp każdą kromkę startym serem, a następnie włóż do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz około 10 minut, do zarumienienia. I gotowe, smacznego!