
Public domain
Co zrobilibyście, jeśli w Polsce wybuchłaby wojna? Z nowego sondażu wiemy mniej więcej, jaka część Polaków zostałaby i walczyła, a kto ratowałby własną skórę. Wielu zadeklarowało, że chciałoby udzielać się jako wolontariusze, ale niekoniecznie chwyciliby za karabin. W porównaniu z badanie z 2023 roku wzrósł odsetek Polaków, którzy zadeklarowali pozostanie w swoich domach w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego w naszym kraju.
Wyniki sondażu IBRiS dla „Rzeczypospolitej” wskazują, iż więcej Polaków – w porównaniu z podobnym badaniem z 2023 roku – deklaruje pozostanie w miejscu zamieszkaniu w przypadku wybuchu wojny w Polsce.
Wówczas ewakuację deklarowało 37,4 proc. badanych – przypomina „Rzeczpospolita”. 11,9 proc. z nich planowało wyjazd do innego państwa. Obecnie ucieczkę za granicę planuje 18,5 proc. respondentów, a 14,1 proc. uważa, że szukałoby schronienia w bezpieczniejszych miejscach w Polsce.
Co czwarty badanych deklaruje, że w razie wybuchu wojny zostałby wolontariuszem. W tym wypadku odnotowano spadek, bo jeszcze w 2023 roku chęć udzielania się w szpitalach lub organizacjach pomocowych wyrażało 29 proc. respondentów.
Taki sam odsetek wyborców koalicji rządzącej i opozycji walczyłby na wojnie, jeżeli Polska zostałaby zaatakowana
10,7 proc. Polaków jasno wskazało, że w razie ataku na Polskę chwyciliby za broń i walczyli. Chodzi o odsetek osób, którzy deklarują zaciągnięcie się do armii na ochotnika. Niestety – w najnowszym badaniu zauważalny jest wyraźny spadek w stosunku do sondażu sprzed dwóch lat. Wówczas walczyć chciało 15,7 proc. respondentów.
Jedna czwarta badanych twierdzi, że wybuch wojny nie skłoniłby ich do podejmowania jakichkolwiek nadzwyczajnych decyzji (22 proc. Polaków w 2023 roku wybrało tę samą odpowiedź).
6,7 proc. respondentów nie wie, jak zachowałoby się w czasie wybuchu wojny.
Zależnie od preferencji wyborczych, miejsca zamieszkania i płci deklaracje różnią się wśród badanych. Nie ma jednak dużych różnic w odsetkach wyborców opozycji i koalicji rządzącej, którzy w razie wojny zdecydowaliby się na zaciągnięcie do wojska – w obu przypadkach jest to 13 proc. badanych.