Przejęcie kontroli nad mediami publicznymi przez nowe władze wzbudziło w społeczeństwie wiele emocji. Niektórych ucieszyła „zmiana warty” m.in. w Telewizji Polskiej, która uchodziła za informacyjne ramię rządu Zjednoczonej Prawicy przez 8 ostatnich lat. Inni są oburzeni sposobem, w jaki przebiegło przejęcie mediów narodowych przez nowe władze. Najnowszy sondaż wyraźnie wskazuje, jak uważa większość Polaków.
Na stronie „Rzeczpospolitej” ukazał się w niedzielę sondaż agencji SW Research na temat przejęcia mediów publicznych przez osoby, powiązane z nową koalicją rządzącą.
„Jak ocenia Pani/Pan sposób w jaki rząd Donalda Tuska postanowił przejąć kontrolę nad mediami publicznymi (m.in. TVP)?” – brzmi pytanie, zadane respondentom.
Zdania są podzielone dość równomiernie, jednak z ponad pięcioprocentową przewagą dla osób, które pozytywnie oceniają przejęcie.
41,3 proc. badanych pozytywnie ocenia działania nowych władz w zakresie przejęcia mediów publicznych. Przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów, a 20,5 proc. nie ma zdania w tej kwestii. Znalazły się nawet osoby (3,2 proc.), które w ogóle nie słyszały o tej sprawie.
Sondaż został przeprowadzony na próbie 800 użytkowników SW Panel powyżej 18. roku życia w dniach 27-29 grudnia 2023 r.
Przejęcie mediów publicznych przez rząd Donalda Tuska. Większość Polaków pozytywnie ocenia zmiany
W grudniu szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o odwołaniu dotychczasowych prezesów państwowych spółek, odpowiadających za Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową i rady nadzorcze tych spółek. Zaraz potem powołane zostały nowe rady nadzorcze, które wybrały prezesów zarządów.
Po Świętach Bożego Narodzenia spółki zostały przez MKiDN postawione w stan likwidacji (nie mylić z rzeczywistą likwidacją) w odpowiedzi na zawetowanie ustawy okołobudżetowej na 2024 rok przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Dotychczasowe zarządy spółek oraz Rada Mediów Narodowych uznały działania nowych władz za nielegalne. Politycy PiS mówili natomiast o „zamachu” na media publiczne. Od tamtej pory przed siedzibami mediów publicznych, m.in. TVP, odbywały się protesty „w ich obronie”. W najbliższy czwartek, 11 stycznia, przed Sejmem Prawo i Sprawiedliwość organizuje marsz w obronie mediów publicznych, wolności słowa i demokracji pod hasłem „Protest wolnych Polaków”.