![zadowolenie z zarobków w Polsce](https://shareinfo.pl/wp-content/uploads/2024/08/banknotes-4122079_1280_Easy-Resize.com_.jpg)
Mówi się, że Polska jest bogatym krajem biednych ludzi, bo pomimo ogromnego skoku gospodarczego na przestrzeni ostatnich ponad trzech dekad, Polacy nadal nie są w stanie żyć na takim poziomie, jak żyją mieszkańcy państw zachodniej Europy. Choć nasz kraj ma względem tamtych krajów wiele przewag – jak chociażby bezpieczeństwo i niski wskaźnik przestępczości – na pewno nie należą do nich zarobki. Ponad połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojej obecnej pensji.
Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego przez panel Ariadna na zlecenie „Wirtualnej Polski” – aż 56 proc. Polaków nie jest zadowolonych ze swoich obecnych zarobków. Usatysfakcjonowanych ze swojej pensji jest 31 proc., ale tylko 5 proc. deklaruje „zdecydowane” zadowoleniem, a 26 proc. jest „raczej zadowolonych”.
Ten rozkład inaczej prezentuje się wśród niezadowolonych. Tutaj aż 28 proc. badanych jest „zdecydowanie” niezadowolonych ze swoich zarobków, a drugie tyle „raczej” nie satysfakcjonuje obecna wypłata. 13 proc. pozostałych respondentów nie potrafiła udzielić odpowiedzi.
Polacy zarabiają średnio ponad 8 tys. złotych brutto, ale mediana wynagrodzeń wynosi już tylko nieco ponad 6,5 tys. złotych brutto
Zadowolenie z zarobków jest kwestią indywidualną i w dużej mierze zależy od potrzeb poszczególnych osób, ale na podstawie statystyk możemy sami ocenić, czy ogólna sytuacja, jeśli chodzi o poziom wynagrodzeń w Polsce, jest dobra, czy zła.
Według GUS średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w sierpniu 2024 roku 8 172,47 złotych. Miesiąc wcześniej zmierzono także medianę, która jest bardziej miarodajna, gdyż jest wartością środkową wynagrodzeń w populacji. Ta wyniosła wówczas 6 641 złotych brutto.
10 proc. najniżej zarabiających otrzymywało wynagrodzenie na poziomie 4300 złotych brutto miesięcznie – według GUS. Pensja 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków mogła pochwalić się miesięcznym wpływem na konto w wysokości co najmniej 12 831,67 złotych.
Przytoczone badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna w dniach 24-26 stycznia 2025 r. na ogólnopolskiej próbie liczącej 1110 osób.