Lech Wałęsa zasiądzie na ławie oskarżonych? Instytut Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez niego fałszywych zeznań dotyczących dokumentów TW „Bolek” odnalezionych w 2016 roku w szafie generała Czesława Kiszczaka, ministra spraw wewnętrznych w okresie PRL.

Śledztwo w sprawie złożenia przez przywódcę pierwszej „Solidarności” nieprawdziwych zeznań mających służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku wszczął 9 czerwca prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Poinformował o tym 22 sierpnia jej dyrektor a zarazem zastępca prokuratora generalnego Andrzej Pozorski.

Były prezydent podczas prowadzonego przez IPN postępowania dotyczącego ewentualnego fałszowania dokumentów przez SB, po okazaniu mu dokumentów z domu Kiszczaka zaprzeczył ich autentyczności, stwierdzając, że nie zostały one przez niego napisane ani podpisane. Wcześniej Wałęsa odrzucał oskarżenia o współpracę z SB w pierwszej połowie lat 70 wysuwane m.in. przez działaczy pierwszej „Solidarności”, takich jak Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Gwiazda czy nieżyjąca Anna Walentynowicz.

Pod koniec czerwca prokuratorzy IPN śledztwo umorzyli. Przeprowadzona w jego toku ekspertyza biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna potwierdziła jednak autentyczność ponad 50 dokumentów z lat 1970-1976, w tym odręcznego zobowiązania do współpracy z SB, własnoręcznie pisanych doniesień i pokwitowań odbioru pieniędzy. Jedno doniesienie nie zostało sporządzone przez Wałęsę, ale na każdej z jego sześciu stron widniał podpis „Bolek”.

Obecne postępowanie wiąże się z wypowiedziami Wałęsy, ale dotyczy również, według słów Pozorskiego, innych spraw, w których zeznawał były prezydent i twierdził, że nie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa, nie pobierał za to wynagrodzeń ani nie pisał donosów.

Mecenas Jan Widacki, pełnomocnik prawny Wałęsy, odnosząc się do wszczęcia postępowania, podkreślił, że „jest to co najmniej nielogiczne”, gdyż nie da się wnioskować o fałszywych zeznaniach ze śledztwa, które wcale nie zostało jeszcze zamknięte.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna