Frytki to bardzo prosta w wykonaniu potrawa z ziemniaków. Bulwy wystarczy obrać, a potem pokroić w paski i usmażyć. Niestety nie każdy sobie z nimi poradzi, a główny problem sprawia tłuszcz, który pryska na wszystkie strony. Jak smażyć frytki bez bałaganu?
Jak smażyć frytki?
Co dom to inny patent, ale warto poznać sekret zawodowych kucharzy. Przeważnie wrzucają oni obrane słupki ziemniaków na chłodny olej, a po chwili zaczynają je podgrzewać. Dopiero po upływie 15 minut smażą frytki. Dzięki temu olej nie pryska na całą kuchnię. Nigdy nie należy mieszać i przykrywać potrawy pokrywką, bo inaczej para wodna zatrzyma się w naczyniu, a frytki nie będą się smażyć, tylko gotować. Efekt? Ziemniaczane paski nie będą chrupiące i apetyczne. A to właśnie woda, która się skrapla, sprawia, że tłuszcz rozpryskuje się. Wobec tego trzeba dopilnować, aby patelnia za każdym razem była sucha przed obróbką cieplną. Przed przyrządzeniem frytek warto przetrzeć ją ściereczką zwilżoną octem albo oprószyć ją solą. Jeśli nie chcesz, aby olej pryskał, trzymaj go w temperaturze pokojowej (zrezygnuj z lodówki).
Na jakim oleju smażyć frytki?
Kluczowe, aby wybrany olej miał wysoki punkt dymienia. Dzięki temu danie zachowa smak i aromat, a wydzielanie szkodliwych związków zostanie wstrzymane. Z tego względu warto sięgnąć po olej rzepakowy. Ma temperaturę dymienia wynoszącą 240°C. Alternatywą dla tego rodzaju tłuszczu jest olej kokosowy, który nie traci swych właściwości wskutek kilkugodzinnego smażenia. Oprócz oleju rzepakowego i kokosowego, do dyspozycji masz też masło klarowane, olej słonecznikowy czy olej z pestek winogron.
Jak wykorzystać ziemniaki?
Warzywa od setek lat stanowią obowiązkowy dodatek do obiadu. Ta tradycja przetrwała do dziś – trudno bowiem wyobrazić sobie tradycyjnego kotleta schabowego i surówki bez dodatku pyrek. Te skrobiowe warzywa nadają się do przygotowania wielu dań np. kopytek, pyz, placków, pierogów czy puree. Z ziemniaków można nawet stworzyć pączki. Jak widzisz, każdego dnia można przyrządzać z kartofli różne smakołyki.
Czytaj też: Rewolucja w kuchni: kotlety mielone po morawsku. Dzięki 1 składnikowi są wyborne