W Uniwersytecie Wiedeńskim przeprowadzono badania próbek glonów z rzeki Odry, o czym poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. Były one wykonywane pod kątem znajdujących się w wodzie toksyn.
– Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki badań z Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to wyniki badań toksyn w glonach. Te wyniki, które otrzymaliśmy, są tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim – powiedziała Golińska podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu dotychczasowych prac dotyczących sytuacji powstałej na Odrze.
Wiceminister następnie przekazała, że na wiedeńskim uniwersytecie trwają przesłane z Polski próbki ryb i małży. – Na te wyniki, jeśli chodzi o zawartość toksyn w rybach i małżach, musimy chwilę poczekać – stwierdziła.
Golińska dodała, że w środę doszło do kolejnego spotkania ekspertów, w trakcie którego doszło do podsumowania dotychczasowych prac. Celem środowego spotkania była również próba odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną śnięcia ryb.
– Wiele wskazuje na to, że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy ta nasza hipoteza się potwierdza. Również poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn – dodała wiceminister.