Zamierzasz przyrządzić potrawę z wołowiną, ale martwisz się, że mięso będzie twarde i niezbyt smaczne? Na szczęście mamy kilka porad, dzięki którym przygotujesz idealną wołowinę.
Marynowanie
Aby wołowina była krucha i smakowita warto ją wcześniej zamarynować (powinna przebywać w marynacie maksymalnie 48 godzin), najlepiej pozostawić ją na noc w lodówce. Minimalny czas marynowania przed przygotowaniem wynosi kilkadziesiąt minut. Marynata może składać się z wody, ulubionych ziół, octu winnego (zmiękcza mięso wołowe) bądź czerwonego wina. Marynowanie pozwoli uzyskać doskonałą konsystencję mięsa oraz wydobyć z niego pełnię smaku i aromatu. Wołowiny nie powinno się solić przed i podczas przyrządzania. Najlepiej oprószyć ją solą bezpośrednio przed podaniem.
Krojenie
Podczas przygotowywania gulaszu, warto zwrócić uwagę na technikę krojenia mięsa. Robienie tego, czym prędzej, na oko nigdy nie jest dobrym pomysłem. Mięso wołowe kroimy odpowiednio zaostrzonym nożem wszerz włókien, bo przekrojone równolegle stanie się gumowate, w dodatku bez smaku. Dobrze pokrojona wołowina pozostanie miękka i soczysta.
Smażenie
Wołowiny nie należy smażyć przez długi czas, więc wszelkie kotlety czy steki dość szybko zdejmujemy z patelni (na każde 100 g mięsa przypada 1 minuta smażenia na jednej stronie). Przed smażeniem mięso należy wyjąć z chłodziarki i odłożyć na chwilę w temperaturze pokojowej. Po obróbce cieplnej stek także powinien trochę odpocząć.
Pieczeń wołowa – ile czasu trzymać ją w piekarniku?
Jeśli mięso waży 1 kg, powinno to być ok. 1-1,5 godziny pieczenia i tak na każdy kolejny kilogram. Gdy chcemy, aby piekło się w niższej temperaturze, wtedy wydłużamy czas pieczenia.
Duszenie
Mięso wołowe wymaga dłuższego duszenia, gdyż zbyt krótka obróbka także spowoduje, że danie będzie twarde. Najpierw wołowinę obsmażamy, dodajemy wodę, warzywa oraz składniki sosu. Powinna dusić się przez ok. 2-2,5 godziny pod przykrywką. To samo dotyczy gotowania mięsa wołowego w rosole, jednak nie warto się spieszyć – potrawa ma być przecież smaczna.