REKLAMA
ShareInfo.plPoradyZbierz 1 kg i zrób oprysk. Niszczy rdzę, mączniaka i inne choroby...

Zbierz 1 kg i zrób oprysk. Niszczy rdzę, mączniaka i inne choroby roślin

choroba pomidorów i mszyca na liściu
fot. screen Youtube / @user-po7pm7jq6t / Pixabay

Ekspansywna roślina, którą spotkasz teraz praktycznie wszędzie, może być składnikiem oprysku ratunkowego do chorych i zakażonych roślin czy warzyw. Rośnie dziko na łąkach, w lasach czy przy drogach. Nazywana jest złotą rózgą. Jeśli miałeś okazję zobaczyć nawłoć na własne oczy, to z pewnością przyznasz, że drugie określenie doskonale odzwierciedla jej charakter. To właśnie tę roślinę zamienisz w oprysk ochronny, a także nawóz do innych roślin w ogródku. Jest bezpieczny, darmowy i skuteczny. Przygotujesz go z łatwością.

REKLAMA

Nawłoć. Zrobisz z niej cudotwórczy preparat o podwójnym działaniu

Środek ze złotej rózgi w postaci zogniskowanej jest nie tylko pospolitym opryskiem. Gdy go rozwodnisz, uzyskasz też dobroczynną gnojówkę. Możesz nią zasilać warzywa w ogrodzie, jak i kwiaty. Zaopatrzy glebę w niezbędne substancje pokarmowe i polepszy jej strukturę.

Jak zrobić oprysk z nawłoci?

Potrzebujesz około 1 kilograma kwiatów i zielonych fragmentów nawłoci. Pokrój je drobno, przełóż do sporego pojemnika, a potem zalej wodą (10 litrów wystarczy). Dobrze, żeby była to woda opadowa lub kranowa odstana. Mieszankę odstaw na dwie doby. Czasami ją zamieszaj. Po upływie wyznaczonego czasu powinna skisnąć. Odcedź ją w celu pozbycia się pozostałości kwiatów i części rośliny, a uzyskany płyn przelej do pojemnika z dozownikiem. To jest oprysk.

Jak używać oprysku z nawłoci? Na co pomoże?

Opryskiem traktuj całe rośliny – od dołu do góry i na odwrót. Zaglądaj także pod spód liści, bo tam często czają się patogeny. Aplikuj preparat co 7-10 dni, z samego rana lub wieczorem. Możesz go także nanosić na rośliny po deszczu. Wszechobecna wilgoć sprzyja namnażaniu chorób grzybowych.

REKLAMA
Co pomaga zwalczać oprysk z nawłoci?

» bakteriozę,
» mszyce,
» plamistość liści (obecną np. na róży),
» mączniaka prawdziwego (dotyka jarzyny, owoce, kwiaty),
» rdzeń pędów i zgniliznę korzeni (np. pomidorów),
» rdzę (np. z drzewek owocowych).

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA