zełenski
fot. screen/YouTube

Wołodymyr Zełenski od dłuższego czasu apelował do międzynarodowej społeczności o odważne wsparcie Ukrainy w czasie wojny. Prosił między innymi o broń dla żołnierzy. Oficjalną odmowę wobec tego stanowiska przedstawiła Korea Południowa.

South China Morning Post poinformował, że władze Korei Południowej nie zgodziły się na wsparcie ukraińskich wojsk. Kijów poprosił o pomoc w obliczu wojny z Rosją w postaci broni przeciwlotniczej.

Prośbę wystosował ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow. Pojawiła się jednak odmowa, czego powodem jest przekazywanie Ukrainie jedynie broni nieśmiercionośnej. Jest to sprzęt przystosowany do obezwładniania lub fizycznego uniemożliwienia dalszego ataku.

– Ukraiński minister obrony poprosił o broń do obrony powietrznej, a minister Suh uprzejmie powtórzył mu stanowisko rządu Korei Południowej, zgodnie z którym pomoc ogranicza się wyłącznie do materiałów nieśmiercionośnych – relacjonował anonimowy urzędnik w rozmowie z South China Morning Post.

Jak dotąd Korea Południowa wsparła Ukrainę kwotę około miliarda wonów (prawie 3,5 mln złotych). Ponadto wysłano tam nieśmiercionośną broń w postaci kuloodpornych hełmów, a do tego koce czy artykuły medyczne.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę