Wydaje się, że gotowanie ziemniaków to banalna czynność. Obrane bulwy wkładamy do garnka, zalewamy wodą, stawiamy na kuchence i tyle. Jednak może się zdarzyć, że ugotowane warzywa po paru minutach od odcedzenia stają się szarawe i nieapetyczne. Na szczęście można temu zapobiec. Wystarczy polać ziemniaki niewielką ilością mleka lub soku z cytryny.
Dlaczego ziemniaki stają się ciemne po obraniu?
Obecny w ziemniakach enzym wchodzi w reakcję z tlenem, w wyniku czego następuje zmiana koloru. Zresztą zmiana barwy może dotyczyć już ugotowanych warzyw. Może być ono efektem złych warunków przechowywania albo obecności sporej ilości azotanów. Zmiany te nie wpływają na nasze zdrowie, ale każdy zgodzi się z tym, że poszarzałe bulwy nie prezentują się apetycznie.
Ziemniaki ciemnieją po ugotowaniu? Zastosuj ten trik
Szarawe ugotowane bulwy można bez przeszkód zjeść. Wiadomo jednak, że pokarmy nie tylko powinny być smaczne, ale i wyglądać kusząco. Aby zapobiec szarzeniu ziemniaki, wystarczy do wody, w której będą się gotowały wlać kilka kropel soku z cytryny lub łyżkę mleka. Te obydwa produkty efektywnie ochronią egzemplarze przez ciemnieniem.
Tak rozpoznasz dobre ziemniaki
Aby wybrać odpowiednie ziemniaki do gotowania, powinniśmy zawsze szukać zdrowych sztuk o ładnie wyglądającej, gładkiej skórce. Jeżeli środek bulwy jest zielonkawy, trzeba ją wyrzucić. W takich warzywach znajduje się bowiem szkodliwy dla zdrowia człowieka związek o nazwie solanina. W zielonym warzywie jej poziom jest na tyle znaczny, że jej spożycie grozi zatruciem pokarmowym.
Następną kwestią, jeśli chodzi o kartofle, są kiełki. W kiełkujących bulwach także znajduje się szkodliwa solanina, z tego powodu wątpliwości są uzasadnione. Trzeba tylko obrać bulwę odpowiednio grubo, aby zjeść ją bez obaw.